Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc seniorom w czasie pandemii. OPS w Sępólnie nie zamknął się na potrzeby mieszkańców

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Ośrodek Pomocy Społecznej w Sępólnie świadczy usługi opiekuńcze dla   110 osób starszych i niepełnosprawnych. - Nie możemy pozwolić sobie na zamknięcie się na potrzeby tych osób. Od początku pandemii jesteśmy otwarci - mówi dyrektora Izabela Frohlke
Ośrodek Pomocy Społecznej w Sępólnie świadczy usługi opiekuńcze dla 110 osób starszych i niepełnosprawnych. - Nie możemy pozwolić sobie na zamknięcie się na potrzeby tych osób. Od początku pandemii jesteśmy otwarci - mówi dyrektora Izabela Frohlke Sandra Szymańska
Pomimo koronawirusa Ośrodek Pomocy Społecznej w Sępólnie nie zamknął swoich drzwi dla mieszkańców. Od prawie roku pracownicy socjalni świadczą usługi opiekuńcze dla 110 osób. Priorytetem są osoby starsze, samotne i niepełnosprawne, dlatego placówka od momentu wybuchu pandemii zrealizowała kilka projektów skierowanych właśnie do tych osób.

Zobacz wideo: Dyspensa od mszy świętej w Boże Narodzenie?

Gdy w połowie marca dostęp do wszelkich instytucji został utrudniony przez rozprzestrzeniającego się koronawirusa. Ośrodek Pomocy Społecznej w Sępólnie nie zostawił starszych, samotnych i niepełnosprawnych bez wsparcia, gdy rząd właściwie zamknął ich w domach. Uruchomił programy pomocowe, a ogrom pracy, który wykonali pracownicy jest bardzo duży.

- Mieliśmy obawy, ale my nie możemy sobie pozwolić na zamknięcie się, zwłaszcza jeśli chodzi o usługi opiekuńcze. Mimo że wojewoda dał taką możliwość. Pracownicy przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa przyjmowali klientów w siedzibie ośrodka, natomiast pracownicy socjalni świadczyli pomoc bezpośrednio w środowiskach. Od początku 2020 roku usługami opiekuńczymi objęliśmy 110 osób, w tym 98 osób powyżej 60. roku życia. I ta pomoc jest świadczona nieprzerwanie do dziś przez 21 opiekunek środowiskowych – podkreśla Izabela Frohlke, dyrektorka OPS w Sępólnie.

Gdy epidemia szczególnie się nasiliła instytucja uruchomiła dla seniorów, osób samotnych i niepełnosprawnych pomoc w formie usługowej polegającej na wsparciu w robieniu zakupów, opłacania rachunków czy zakupie leków. Pracownicy nawiązali kontakt z 3200 mieszkańcami gminy przebywającymi w kwarantannie.

W Sępólnie Krajeńskim pomagał WOT

Sępoleński ośrodek pomocy społecznej jest również beneficjentem Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020. Wiosną nieodzowna była pomoc Wojsk Obrony Terytorialnej. Przy wsparciu dwóch żołnierzy placówka dostarczyła osobiście 149 starszym i niepełnosprawnym ok. 2700 kg żywności. Od połowy marca do końca maja placówka rozwiozła 1791 obiadów 48 osobom.

Kiedy rząd po raz drugi nakazał seniorom pozostawanie w domach od 27 października, ośrodek przystąpił do programu „Wspieraj seniora”, który polega na dostarczaniu zakupów osobom powyżej 70 roku życia. Zgłosiło się kilka osób.

- Ludziom wydaje się, że jak zamknie się w domach seniorów, to jest wszystko w porządku. A tak nie jest. Te osoby potrzebują rozmowy, uśmiechu. Pracownicy są w stałym kontakcie z seniorami, którzy w każdej chwili mogą skorzystać z pomocy psychologa czy innych specjalistów. Seniorzy wielokrotnie podkreślali, jak wielkie znaczenie mają podejmowane przez nasz środek inicjatywy, kiedy to na przykład w ramach projektu socjalnego „Seniorzy bliżej nas” mogli uczestniczyć w spotkaniach integracyjnych w plenerze czy ćwiczeniach z rehabilitantką – mówi nam szefowa OPS.

Niestety w tym roku nie odbędzie się wigilia organizowana od 27 lat właśnie dla osób starszych i samotnych. 55 osób otrzyma jednak od gminy świąteczne upominki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska