Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc społeczna zmienia kierunek: jeśli możesz sobie pomóc, a nie chcesz - nie dostaniesz pieniędzy

Jolanta Zielazna. [email protected]
Za odmowę współpracy nie będzie wsparcia. Decyzja należy do podopiecznych
Za odmowę współpracy nie będzie wsparcia. Decyzja należy do podopiecznych Andrzej Muszyński
Mniej zasiłków, więcej wsparcia w innej formie. Za odmowę współpracy nie będzie wsparcia. Decyzja należy do podopiecznych.

A co z dziećmi?

Wypłacanie zasiłków nie ma być głównym zadaniem pomocy społecznej. Pieniądze mają być jedynie uzupełnieniem innych działań. A dostaną je przede wszystkim ci, którzy będą chcieli poprawić swoją sytuację, jeśli mają takie możliwości.

To jest główny kierunek zmian w ustawie o pomocy społecznej. Ministerstwo pracy opublikowało projekt założeń do zmian.

Najważniejsza jest zmiana filozofii: jeśli możesz sobie pomóc, a nie chcesz - nie dostaniesz wówczas wsparcia ani pieniędzy. Generalnie ten kierunek zmian jest pozytywnie oceniany przez służby socjalne.
- Już teraz staramy się tak motywować podopiecznych - mówi Małgorzata Raczyńska, kierowniczka Rejonowego Ośrodka Pomocy Społecznej Błonie w Bydgoszczy. Bo odmowa współpracy z pracownikiem socjalnym to nic nadzwyczajnego. Podopieczni nie wywiązują się z zaleceń, nie chodzą do centrum Integracji Społecznej. Nawet unikają prac społecznie użytecznych, za które dostają pieniądze. I co ważne - nie liczą się one do dochodu, nie stracą więc przez to pomocy.

- Możemy odmówić pomocy, jeśli nie ma chęci współpracy, staramy się podpisywać kontakty socjalne - wylicza. Ale zaraz zwraca uwagę: - Klient będzie miał prawo nie skorzystać z proponowanych form pomocy,. Odpowiada wtedy za swoje życie. Ale my dalej będziemy się martwić, co z dziećmi?
Raczyńska zwraca uwagę, że w ustawie jest zapis, że nie można zostawić bez pomocy rodziny, w której są dzieci.

Nie wiadomo, czy i jak w nowym projekcie ta zasada zostanie zachowana.
W województwie kujawsko-pomorskim w ubiegłym roku z pomocy społecznej skorzystało 94 tys. 938 rodzin, a w nich 252 328 osób. To dane Wydziału Polityki Społecznej urzędu wojewódzkiego. Czyli więcej niż co 10. mieszkaniec województwa z jakiegoś wsparcia skorzystał.

Trzy pokolenia biedy

Bieda i niezaradność w wielu rodzinach są dziedziczone, a czasami wyuczone. Już od kilku ostatnich lat ustawę zmieniano w taki sposób, by klienci pomocy byli nimi jak najkrócej, sami starali się o środki na swoje utrzymanie. Z różnym to odbywało się skutkiem.

- Idea proponowanych zmian jest bardzo dobra - ocenia Włodzimierz Zieliński, dyrektor Miejskiego Centrum Pomocy Rodzinie w Grudziądzu. - Sytuacja dookoła się zmienia, dlaczego państwo tak długo nie ma iść do przodu?

Podaje przykład, że są rodziny, które nie dają z siebie nic, by poprawić swoją sytuację, natomiast co miesiąc otrzymują z pomocy społecznej 1500-1800 złotych w postaci różnych zasiłków i dodatków. - Potrzebne są zmiany, by takie rodziny zaktywizować, zmotywować, by sami z siebie coś zrobili.
Ale i on, i Małgorzata Raczyńska nie mają wątpliwości, że właśnie takie środowiska zmienić będzie najtrudniej. - Są rodziny, w których z zasiłków żyli dziadkowie, rodzice, a teraz po pomoc przychodzą 20-letnie dzieci - wymienia szefowa ośrodka pomocy na bydgoskim Błoniu.

Zmiana mentalności jest trudna i nie odbędzie się z roku na rok. Ale być może odmówienie pomocy pieniężnej w takiej sytuacji, co przewiduje projekt założeń, będzie jedynym skutecznym rozwiązaniem?

W tej akurat dziedzinie proponowane zmiany współgrają z już wprowadzonymi zmianami w działaniach powiatowych urzędów pracy. Barierą może okazać się sytuacja na rynku pracy. - Gdzie umieścić tych wszystkich bezrobotnych, jeśli mamy sytuację, jaką mamy? - zastanawia się Dorota Hass, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej urzędu wojewódzkiego w Bydgoszczy.

Według GUS w naszym województwie w maju bezrobocie wynosiło 16,8 proc., gdy w kraju - 12,5. Gorzej od nas było już tylko w Warmińsko-Mazurskiem -19,6 proc. Trudno w tej sytuacji liczyć na wyraźny spadek liczby korzystających z pomocy społecznej.

Zobacz także: Nie zdążyli przyjść jej z pomocą. Syn: - Mówiłem, że sprawa pilna, ale socjalna przyszła do nas dopiero po ośmiu dniach

Kryterium idzie w kąt

Korzystne mogą okazać się zmiany kryterium dochodowego udzielania pomocy. Ma być minimalny dochód, który gwarantuje zaspokojenie potrzeb egzystencjalnych rodziny. Odnosi się wiec do minimum egzystencji, a nie minimum socjalnego, które jest wyższe.

Minimum egzystencji (wylicza je Instytut Pracy i Spraw Socjalnych) zależy nie tylko od liczby członków rodziny, ale i od jej składu. Lata temu i w pomocy społecznej stosowano różne kryteria dochodowe, w zależności od wieku dzieci. Ale z tego zrezygnowano. Jak kształtuje się minimum egzystencji i kryteria dochodowe w pomocy społecznej - pokazujemy na infografice.

Dyrektor Hass podkreśla jednak, że różnica między pomocą socjalną a dochodem z pracy powinna być znacząca. Inaczej nie będzie się opłacało chodzić do pracy. - Nie mówiąc już o zmotywowaniu do aktywności osób, które dawno temu rozstały się z rynkiem pracy.

Zmiany czekają też same ośrodki pomocy społecznej i pracowników socjalnych. Według Małgorzaty Raczyńskiej największą zmianą będzie oddzielenie pomocy finansowej od pracy socjalnej i odciążenie pracowników socjalnych od pracy administracyjnej. Nią mają zająć się inne osoby.
Pracownicy będą mogli skupić się na pomocy rodzinie, poświęcić jej więcej czasu, częściej w niej bywać. Więcej też będą musieli podejmować działań zawczasu, by niekorzystnym zmianom, pogorszeniu sytuacji zapobiec.

Czyli i podejście samych pracowników socjalnych będzie się musiało zmienić. - Zmiany są potrzebne, ale i my musimy się na nie przygotować - mówią szefowie ośrodków pomocy społecznej. - Nasze myślenie też trzeba przestawić.
Trzeba, co widać po drobnym fakcie- na 144 gminy w województwie w około 30 nie ma asystenta rodziny. Mimo że jego praca jeszcze opłacana jest z budżetu państwa, a nie gminy.

Najprawdopodobniej, ze względu na koszty (całość zmian to 400 mln zł wydatków z budżetu), zmiany wprowadzane będą etapami.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska