Pomosty w Żninie pod lupą starosty. Dlaczego?

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Pomosty nad jeziorem Małym Żnińskim są prawie gotowe. Kiedy będą otwarte? Nie wiadomo.Trwa bowiem kontrola, którą zlecił starosta.
Pomosty nad jeziorem Małym Żnińskim są prawie gotowe. Kiedy będą otwarte? Nie wiadomo.Trwa bowiem kontrola, którą zlecił starosta. Szymon Cieślak
Pomosty nad Jeziorem Małym Żnińskim miały być otwarte w tych dniach. Pojawiły się komplikacje. W miniony poniedziałek, na polecenie starosty, odbyła się kontrola tego przedsięwzięcia. Dziś jest kolejna. Tym razem inwestycji przygląda się nadzór budowlany.

- Wszystko zaczęło się od dnia, gdy w prasie ukazała się wypowiedź żnińskiego urzędnika, że powstające pomosty zostały obniżone o 20 cm. Zapytano mnie wówczas, czy gmina Żnin dokonywała zmian. Odpowiedziałem, że w dokumentach nic takiego nie ma. Aby zweryfikować wypowiedź pana Pawła Piechowiaka - szefa żnińskich inwestycji, o zmienionych rzędnych pomostu, powołany przeze mnie zespół, w którego skład weszli przedstawiciele wydziału ochrony środowiska, budownictwa i geodezji oraz przedstawiciel nadzoru budowlanego, udał się w miniony poniedziałek nad jezioro Małe Żnińskie - relacjonuje Zbigniew Jaszczuk, starosta żniński.

Na miejscu byli też przedstawiciele inwestora (gminy Żnin), wykonawcy, kierownik budowy, a także przedstawiciel Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych we Włocławku Oddział Rejonowy w Bydgoszczy. Szefem zespołu kontrolnego był Wiesław Rumel.

- Po wykonanym pomiarze geodeta stwierdził, że pomosty - nie jeden, ale obydwa, budowane nad tym jeziorem - są niżej o 30 cm w stosunku do założeń projektowych. A więc nawet więcej, niż kierownik Piechowiak twierdził - tłumaczy starosta.

- Gdy informacja została potwierdzona, protokół z kontroli przekazałem do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego w Żninie w celu podjęcia dalszych czynności, jakie przewiduje prawo budowlane - dodał starosta Jaszczuk.

Co na to inspektor nadzoru i bydgoski ZMiUW?

- Na chwilę obecną nie chciałbym nic komentować, sprawa nie jest prosta. Musimy ją zbadać, zapoznać się z różnymi aspektami - skomentował Łukasz Jezierski, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.

Jak się dowiedzieliśmy, stanowisko w sprawie zajął Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Włocławku. Najistotniejszym stwierdzeniem w piśmie jest, że obniżenie rzędnych wpłynie na warunki korzystania z tych pomostów w kwestii obsługi sprzętu pływającego i może spowodować niekorzystny wpływ zjawisk atmosferycznych na konstrukcję.

- Krótko mówiąc: lód może wpłynąć na konstrukcję pomostu. Może go wysadzić. I takie sygnały, niepokoje, już do mnie docierały - skomentował starosta.

Skontaktowaliśmy się z przedstawicielem bydgoskiego oddziału ZMiUW. - Przesłaliśmy nasze stanowisko do Żnina. Zawarliśmy w nim informację o tym, że obniżenie rzędnych może (ale i nie musi) wpłynąć na konstrukcję. Sprawa jest rozwojowa. Podczas spotkania nad jeziorem w Żninie zadałem mnóstwo pytań i otrzymałem wymijające odpowiedzi. Na razie mamy więc tylko lakoniczną notatkę po tym spotkaniu. Jako administratorzy czekamy na dalsze działania nadzoru budowlanego. Jednak nie my jesteśmy tu stroną. Choć zostaliśmy poproszeni o przybycie.

Burmistrz Żnina ma swoje zdanie

Swoją opinię w sprawie wyraził też Urząd Miejski w Żninie. Otrzymaliśmy ją od rzecznika burmistrza Dawida Kolasy.

- Powstające pomosty mają pełnić dwie funkcje: z jednej strony rekreacyjną, jako miejsce spacerów, z drugiej służyć będą cumowaniu sprzętu pływającego.
- W ostatnich latach systematycznie obniżał się poziom lustra wody (co szczególnie widoczne było w roku 2015, gdy Gąsawka wyschła na odcinku między żnińskimi jeziorami), dlatego przed przystąpieniem do inwestycji Kujawsko-Pomorski Zarząd Melioracji, na wniosek gminy Żnin, zamknął zastawki na Jeziorze Żnińskim Małym, w celu maksymalnego spiętrzenia jeziora (pozostawiając jedynie niezbędny biologiczny przepływ wody).

- Po przeanalizowaniu sytuacji na jeziorze oraz obecnego i przewidywanego stanu wody, inwestor, po uzyskaniu akceptacji projektanta, podjął decyzję o obniżeniu rzędnej góry podestów pomostów o 31 cm w stosunku do założeń projektowych.

- Decyzja była spowodowana koniecznością dostosowania dolnych pokładów do potrzeb przyszłej eksploatacji (chodzi między innymi o kajakarzy, żeglarzy, funkcjonowanie wypożyczalni sprzętu wodnego etc.). Dzięki tej decyzji osoby korzystające ze sprzętu wodnego będą miały zapewnioną możliwość bezpiecznego i komfortowego wsiadania i wysiadania z łodzi, kajaków i rowerów wodnych.

- Ustalony dla Jeziora Żnińskiego Małego maksymalny poziom piętrzenia wody wynosi 78,60 m. n. p. m. Po wprowadzeniu zmian dolne pokłady pomostów znajdują się 23 cm powyżej maksymalnego poziomu piętrzenia, a pomost zlokalizowany jest w bezpiecznej i optymalnej odległości od powierzchni wody. Faktyczne wahania lustra wody występują cyklicznie, na przykład w dniu 19 września 2016 roku rzędna lustra wody wynosiła 78,24 m. n. p. m.

- Wszystkie czynności zostały odnotowane w dokumentacji budowy, a projektant złożył oświadczenie, że zmiany wprowadzone w trakcie prowadzenia robót budowlanych są zmianami nieistotnymi z punktu widzenia prawa budowlanego i prawa wodnego, a zatem nie wymagają wprowadzania zmian do udzielonych pozwoleń pozwolenia na budowę oraz pozwolenia wodno-prawnego. Zgodnie z obowiązującym prawem to projektant podejmuje decyzję o kwalifikacji zmian czy są istotne czy nieistotne.

- Realizowane u nas obiekty budowane są zgodnie z wszystkimi regułami wiedzy i sztuki budowlanej i z pewnością będą przez wiele lat służyły społeczności. W trakcie prowadzenia prac budowlanych pojawiły się okoliczności, które nie były możliwe do wcześniejszego przewidzenia, a dotyczyły takich kwestii, jak na przykład wystąpienie gruntu nienośnego w stosunku do zakładanego w projekcie, co skutkowało koniecznością wydłużenia pali.

- W przypadku wznoszenia tego rodzaju obiektów zawsze należy ustalić wzajemne relacje pomiędzy przepisami prawa budowlanego i prawa wodnego oraz ustalić, czy konkretny pomost, który nie jest ani urządzeniem hydrotechnicznym, ani piętrzącym, wskutek wprowadzenia zmian parametrów, ma jakikolwiek wpływ na oddziaływanie akwenu wodnego. Jak dowodzi praktyka i orzecznictwo, w obszarze tym występują liczne rozbieżności interpretacyjne.

- Jesteśmy otwarci i poddajemy się każdej kontroli przez organy uprawnione do dokonywania tych czynności. Na każde żądanie organu kontrolnego będziemy przedkładać zgromadzoną dokumentację budowy.

A starosta żniński swoje

Starosta komentować tematu nie chciał. Odsyłał do nadzoru budowlanego.

W końcu jednak przyznał: - Udałem się na jezioro, aby obejrzeć tę budowę. Stwierdzam, że robione to jest z dobrego materiału, są fajne dechy, kostka, wszystko bardzo starannie ułożone. Dobrze, że wreszcie został podjęty ten temat. Wprawdzie gdybym ja budował, zrobiłbym jeden i w innym miejscu, ale to wybór inwestora. Więc to, że te pomosty zaistniały, to pozytywne działanie, choć nie, jeśli chodzi o lokalizację. Ta pozytywna inicjatywa została jednak spaprana przez dyletanctwo urzędników, bo ktoś samowolnie podjął decyzję, żeby te pomosty obniżyć. Jest tak, jak było przy rozbiórce starego pomostu: przyjechali, rozebrali, ale nielegalnie, bo nie mieli pozwoleń.

Czy to burza w szklance wody? - pytamy niezwiązanego ze żnińskimi urzędami inspektora nadzoru budowlanego. - Nie znam szczegółów, jednak jeśli korona pomostu w stosunku do dna akwenu jest zmieniona, to są to odstępstwa istotne dla tego typu obiektów. To tak jak z kubaturą jakiegoś obiektu: jest większa, mniejsza - to też jest zmiana istotna.

Do tematu będziemy wracać.

Przeczytaj także: KOD-owcy: Władze Żnina nie wpuściły nas do miasta!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie