21 z 29
Do Wenecji koło Biskupina (pow. żniński) zaprasza Muzeum...
fot. ZP

Wenecja

Do Wenecji koło Biskupina (pow. żniński) zaprasza Muzeum Kolei Wąskotorowej, największy w Europie tego typu skansen. Na terenie muzeum, przy budynku zabytkowej poczekalni zgromadzono stare parowozy, wagony osobowe i towarowe, drezyny, pługi śnieżne oraz urządzenia techniczne i narzędzia, wykorzystywane dawniej na kolei. Wiele z tych eksponatów ma charakter unikatowy. Choć muzeum jest na razie zamknięte, eksponaty na torach możemy podziwiać z zewnątrz. Obok skansenu średniowieczne ruiny zamku "Krwawego Diabła Weneckiego", czyli kasztelana nakielskiego Mikołaja Nałęcza

22 z 29
W Lubostroniu koło Łabiszyna (pow. żniński) znajduje sie...
fot. ZP

Lubostroń

W Lubostroniu koło Łabiszyna (pow. żniński) znajduje sie jedna z najwspanialszych polskich rezydencji w stylu klasycystycznym. Powstał na początku XIX. Wspaniała budowla ma wysunięty 8-kolumnowy portyk poprzedzony efektownymi schodami. Głowice i bazy kolumn miały zostać wykorzystane przy budowie planowanego, a niezrealizowanego dawniej w Warszawie Kościoła Opatrzności Bożej. Kopuła pałacu zwieńczona jest postacią Atlasa, podtrzymującego ziemski glob. Przy pałacu znajduje się odrestaurowana XVIII-wieczna oficyna, mieszcząca pokoje hotelowe oraz dawna wozownia i stajnia, gdzie dziś mieści się restaurację "Pałacowa". Pałac otoczony jest 36-hektarowym parkiem w stylu angielskim z rzadkim drzewostanem, który - niestety - bardzo ucierpiał podczas nawałnicy w 2017 r.

23 z 29
W JuraParku możemy przenieść się w czasie i wcielić się w...
fot. Dariusz Bloch

Solec Kujawski

W JuraParku możemy przenieść się w czasie i wcielić się w rolę archeologa. Czeka tam na nas park dinozaurów z ponad setką modeli. Wykonano je w skali 1:1. Poza tym w Solcu możemy odwiedzić park rozrywki z family coasterem i karuzelami, plac zabaw z czternastometrową zjeżdżalną oraz park miniatur. W tym ostatnim znajduje się blisko 30 modeli polskich zamków. A jeśli znudziło Wam się tradycyjne kino, w Solcu Kujawskim możecie wybrać się do kina 5D. Wstęp do JuraParku jest płatny.

24 z 29
Skansen archeologiczny w Mrówkach koło Wilczyna (pow....
fot. ZP

Mrówki

Skansen archeologiczny w Mrówkach koło Wilczyna (pow. koniński, woj. wielkopolskie), stanowiący rekonstrukcję średniowiecznego dworu obronnego na kopcu, często określany jest "małym Biskupinem". Badania wykazały, że kopiec krył pozostałości średniowiecznej fortalicji, czyli obronnej siedziby, jakie wznoszono dla bogatych rodów. Od połowy XIII w. obronne dwory na kopcach stają się na kilka stuleci stałym elementem krajobrazu naszych ziem. Okolone fosą stożkowate grodzisko w Mrówkach powstało u schyłku XIII w. Było zamieszkiwane do połowy XIV w. Potem - najpewniej w wyniku jakiejś potyczki - zostało strawione przez pożar. Grodzisko składało się z trzech drewnianych budynków. Na miejscu grodziska w 1973 r. utworzono skansen archeologiczny. Pod nadzorem konińskiego muzeum odtworzono wieżę, chatę i palisadę. Wewnątrz wieży, której najwyższa kondygnacja służy jako platforma widokowa urządzono ekspozycję prezentującą niektóre znaleziska.

Pozostały jeszcze 4 zdjęcia.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Świetny koncert na finał Grudziądzkiej Wiosny Teatralnej 2025. Który spektakl wygrał?

Świetny koncert na finał Grudziądzkiej Wiosny Teatralnej 2025. Który spektakl wygrał?

Takie kary dostaniemy jeśli nie złożymy zeznania podatkowego w terminie

Takie kary dostaniemy jeśli nie złożymy zeznania podatkowego w terminie

Tak było podczas XIII Niebieskiego Biegu Świadomości w Inowrocławiu. Zdjęcia

Tak było podczas XIII Niebieskiego Biegu Świadomości w Inowrocławiu. Zdjęcia

Zobacz również

Tak było na "Wielkim Sprzątaniu Noteci" z harcerzami z ZHR w Inowrocławiu. Zdjęcia

Tak było na "Wielkim Sprzątaniu Noteci" z harcerzami z ZHR w Inowrocławiu. Zdjęcia

Fryzjer z  Ciechocinka dołącza do elity stylistów Eurowizji. Spełnienie marzeń

Fryzjer z Ciechocinka dołącza do elity stylistów Eurowizji. Spełnienie marzeń