MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 280 tys. osób w regionie już dostało trzynastki z ZUS. Kiedy kolejne wypłaty?

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Większość seniorów ma już dodatkowe emerytury na kontach. Zostały jeszcze trzy terminy wypłat. Ostatni pod koniec kwietnia.

Kto ma termin wypłaty świadczenia 20. dnia każdego miesiąca, najpóźniej dziś (19 kwietnia w piątek) powinien dostać swoją emeryturę czy rentę, a wraz z nią „trzynastkę”. Pieniądze przyjdą szybciej, bo w tym roku 20 kwietnia przypada w sobotę. W tym terminie trzynastą emeryturę w całej Polsce otrzyma 1,7 mln osób na łączną kwotę 3 mld zł, na Kujawach i Pomorzu niemal 92 tys. emerytów i rencistów na kwotę 163,6 mln zł.

W kolejnym terminie płatności - 25 kwietnia - w regionie dodatkową gratyfikację z ZUS-u otrzyma 86,2 tys. uprawnionych na kwotę ponad 153,5 mln zł.

- Ostanie trzynastki ZUS wypłaci pod koniec kwietnia osobom pobierającym zasiłki i świadczenia przedemerytalne, których termin płatności świadczenia za kwiecień przypada na 1 maja - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Jak dodaje, dodatkowe świadczenie do tej pory otrzymało 5 mln osób na łączną kwotę blisko 8,8 mld zł. W województwie kujawsko-pomorskim trzynastki z ZUS-u trafiły do ponad 286,2 tys. osób, a kwota wypłat przekroczyła 509,8 mln zł.

W tym roku trzynasta emerytura wynosi 1780,96 zł brutto. Potrącana jest z niej zaliczka na podatek dochodowy oraz składka na ubezpieczenie zdrowotne. Kwota netto „trzynastki” jest uzależniona od kwoty pobieranego świadczenia podstawowego. Im jest ono wyższe, tym „trzynastka” będzie niższa.

Oni nie dostaną trzynastej emerytury

„Trzynastki” nie dostaną m.in. sędziowie, prokuratorzy w stanie spoczynku oraz sportowcy, którzy pobierają emeryturę olimpijską. Dodatkowe pieniądze nie wpłyną też na konta osób, które na 31 marca będą mieć zawieszoną wypłatę swojego świadczenia z ZUS, np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków. Co ważne, to ograniczenie ma zastosowanie tylko do osób, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego - 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Natomiast seniorzy, którzy przekroczyli te progi wiekowe, nie są objęci limitami i otrzymają trzynastą emeryturę bez względu na osiągane dodatkowe dochody.

Do każdego uprawnionego emeryta i rencisty zostanie wysłana decyzja o przyznaniu dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego. Razem z tą decyzją zostanie przekazana decyzja o podwyższeniu świadczeń od 1 marca 2024 roku, czyli tzw. decyzja waloryzacyjna.

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska