Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad połowa Polaków kupuje wyprawkę szkolną ze świadczenia "Dobry start". Oszczędzają na nią nieliczni

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Większość rodziców kupuje szkolne przybory korzystając ze świadczenia z programu "Dobry start". Pieniądze przeznaczane są głównie na zakup piórników, zeszytów, plecaków, a w przypadku starszych uczniów ze szkół ponadpodstawowych również podręczników
Większość rodziców kupuje szkolne przybory korzystając ze świadczenia z programu "Dobry start". Pieniądze przeznaczane są głównie na zakup piórników, zeszytów, plecaków, a w przypadku starszych uczniów ze szkół ponadpodstawowych również podręczników Grzegorz Dembiński / Zdjęcie ilustracyjne
Ponad połowa Polaków na szkolną wyprawkę przeznacza pieniądze z programu „Dobry start” – wynika z badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank. W regionie odbędą się dyżury pracowników ZUS, którzy pomogą w wypełnieniu wniosku online o to świadczenie.

Zobacz wideo: Pfizer dla uczniów. Od września szczepienia w szkołach.

W związku z rozpoczęciem roku szkolnego Santander Consumer Bank postanowił zapytać Polaków, w jaki sposób pokryją zakup podręczników i innych pomocy naukowych dla swoich dzieci we wrześniu 2021.

To też może Cię zainteresować

Najczęściej 300 plus na wyprawkę przeznaczają mieszkańcy wsi

Jak wynika z badania Santander Consumer Bank „Polaków portfel własny: szkoła 2.0 egzamin z powrotu”, aż 62 proc. Polaków zadeklarowało, że na szkolne zakupy przeznaczy pieniądze z programu „Dobry start”. To jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł przysługujące na każdego ucznia.

- Mam dwoje dzieci: córkę w 5 klasie podstawówki i syna w 3 klasie technikum. Pieniądze z rządowej wyprawki bardzo mi się przydadzą – mówi pani Monika z Bydgoszczy. - Na wszystko nie wystarczą, bo podręczniki są bardzo drogie, ale zawsze dołożę trochę do domowego budżetu.

Taka forma pomocy najczęściej zachęca kobiety (72,5 proc. wskazań) oraz mieszkańców wsi (71,1 proc.). Niewiele mniej, bo 45 proc. badanych chce w tym celu skorzystać z popularnego programu „Rodzina 500 plus”. Oszczędzanie na wyprawkę szkolną zadeklarował tylko co ósmy badany (12,5 proc.). - Plecaki, piórniki, podręczniki, zeszyty ćwiczeń oraz inne szkolne przybory nie należą do tanich rzeczy, a wrzesień w związku z wydatkami urlopowymi jest dla wielu rodzin ciężkim miesiącem pod względem kondycji domowych budżetów – komentuje Magdalena Grzelak, rzecznik prasowy Santander Consumer Banku. - – Biorąc to pod uwagę, nie można się dziwić, że tak wielu z nas decyduje się, choćby częściowo, sfinansować wyprawkę dziecka z pieniędzy płynących z rządowych programów.

W roku szkolnym 2020/2021 najwięcej wydano na sprzęt do nauki zdalnej

Bank zapytał również Polaków, jakie wydatki były dla nich największym obciążeniem podczas minionego roku szkolnego 2020/2021. Ankietowani wskazali na konieczność zakupu sprzętu do nauki zdalnej (56 proc.). W tym roku szkolnym jest szansa, że lekcje w przeważającej części będą odbywać się w formie stacjonarnej, a jeśli zdarzy się konieczność prowadzenia zajęć na odległość, nie będzie to trwało długo.

- Mamy nadzieję na to, że lekcje będą prowadzone stacjonarnie, ale przygotowujemy się też do nauczania zdalnego – mówi Aneta Jaworska, dyrektor III LO we Włocławku. - Opanowaliśmy je już w ubiegłym roku szkolnym, a chcemy jeszcze przeprowadzić szkolenie przypominające. Zajęcia prowadzone były na jednej platformie Microsoft Teams. Uczniowie mają na niej swoje konta, będzie je miała także młodzież z klas pierwszych. Do tej pory platforma ta jest zresztą wykorzystywana, na przykład nauczyciele wysyłają tą drogą materiały pomocnicze w formie elektronicznej. To dla nas duże ułatwienie i oszczędność.

- Ze sprzętem jest lepiej niż było na początku nauczania zdalnego – mówi również Rafał Łaszkiewicz, dyrektor I LO im. Kasprowicza w Inowrocławiu. - Większość uczniów ma laptopy, a my jesteśmy przygotowani do prowadzenia klasycznych zajęć hybrydowych, czyli takich, gdy jednocześnie połowa uczniów uczestniczy w lekcji w klasie, a druga część w domu. Problemem jest natomiast słaby internet u uczniów i to niekoniecznie tych mieszkających za miastem.

Świadczenie z programu "Dobry start" przysługuje na każde dziecko

Do tej pory w kraju złożono prawie 2,9 mln wniosków o wyprawkę 300 plus, a wypłacono 3,6 mln świadczeń.

Świadczenie to przysługuje na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat lub 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami, bez względu na dochód rodziny.

Wnioski można składać do 30 listopada wyłącznie drogą elektroniczną. W regionie odbędą się dyżury pracowników ZUS, którzy pomogą wypełnić wniosek o świadczenie online.

Dyżury pracowników ZUS w Kujawsko-Pomorskiem - 10 września 2021 r.

  • Wąbrzeźno, Starostwo Powiatowe - Punkt Informacyjny, ul. Wolności 44, godz. 9:00 - 13:00
  • Radziki Duże, Piknik ,,Sportowe Wakacje'', godz. 15:30 - 18:00
  • Lipno, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, ul. Adam Mickiewicza 58, godz. 9:00 - 11:00
  • Łubianka, GOPS, godz. 8:00-11:00
  • Rypin, Urząd Gminy, ul. Lipnowska 4, godz. 9:00-10:00

Dyżury pracowników ZUS w Kujawsko-Pomorskiem - 11 września 2021 r. (sobota)

  • Koronowo, dożynki, przy Stadionie Miejskim ul. Klasztorna, godz. 15:30-18:30
  • Ciężkowo w gminie Szubin, Dożynki Powiatowo-Gminne, godz. 14:00-17:30

Dyżury pracowników ZUS w Kujawsko-Pomorskiem - 12 września 2021 r. (niedziela)

  • Rypin, Agra - Targi rolnicze i Dożynki Powiatowe, godz. 10:00 - 15:00

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska