https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponieśli plon

Michał Woźniak
Uroczystości, które odbyły się na terenie  Przedsiębiorstwa Rolno-Przetwórczego  "Brzysko-Rol", zgromadziły prawdziwe tłumy. Do  Brzyskorzystewka zajechali zarówno rolnicy z  terenu całej gminy, jak i zwabieni kolorytem  rolniczego święta mieszkańcy Żnina.
Uroczystości, które odbyły się na terenie Przedsiębiorstwa Rolno-Przetwórczego "Brzysko-Rol", zgromadziły prawdziwe tłumy. Do Brzyskorzystewka zajechali zarówno rolnicy z terenu całej gminy, jak i zwabieni kolorytem rolniczego święta mieszkańcy Żnina. Michał Woźniak
Mimo że wciąż jeszcze trwają żniwa - rolnicy gminy Żnin w minioną niedzielę dziękowali już za obfite plony. Dożynki gminne odbyły się tym razem w gościnnym Brzyskorzystewku.

     Rolnicze święto rozpoczęło się polową mszą świętą, którą celebrował proboszcz parafii w Brzyskorzystwi - ks. Tomasz Latanowicz. W homilii nawiązał do problemów współczesnego świata, zwłaszcza zaś do niesprawiedliwości związanej z podziałem dóbr. Przypomniał, że w czasie gdy część świata opływa w dostatek, gdzie marnuje się wiele żywności - są miejsca, gdzie codziennie ludzie umierają z głodu.
     W trakcie mszy poświęcono chleb upieczony z tegorocznego ziarna oraz dożynkowe wieńce. Później starostowie dożynek - Małgorzata Gąsiorowska z Bożejewic oraz Sebastian Bugno z Bożejewiczek, przy śpiewanej przez "Pałuczanki" z Białożewina pieśni "Plon niesiemy, plon..." przekazali dary burmistrzowi Żnina Jarosławowi Jaworskiemu oraz przewodniczącemu Rady Miejskiej - Dariuszowi Kaźmierczakowi. Chlebem podzielono się ze wszystkimi przybyłymi, wieńce natomiast oceniła komisja.
     Po części oficjalnej, którą bardzo sprawnie poprowadził nasz redakcyjny kolega Andrzej Turzyński, przyszedł czas na zabawę, która trwała do późnej nocy.
     Odnotujmy też, że wśród oficjeli, oprócz samorządowców ze Żnina na dożynki przybył również wojewoda kujawsko-pomorski Romuald Kosieniak, starosta Zbigniew Jaszczuk oraz radni powiatowi.
     Najładniejsze konkursy
     
Dożynki były również okazją do uhonorowania zwycięzców konkursu "Mój dom świadczy o mnie". W kategorii "Najładniejsza zagroda" zwyciężyli Jadwiga i Tadeusz Adamscy z Murczyna, II miejsce zajęła zagroda Stanisława i Teresy Nyków ze Skarbienic. Wyrózniono też Małgorzatę i Piotra Kuczmów z Dochanowa. W kategorii "Najładniejsza posesja" również zwyciężyli mieszkańcy Murczyna - Bogumiła i Grzegorz Wojda, drugie miejsce zajęła posesja Janusza Ostoi Zagórskiego z Sobiejuch, wyróżniono Jolantę i Włodzimierza Michalskich. Oceniono też balkony. Tu prym wiodły mieszkanki Żnina - zwyciężyła Elżbieta Karabasz z ul. Browarowej 2 przed Elżbietą Kowalińską z ul. Żytniej 14. Wyróżniono też Ewę Masiakowską z Brzyskorzystewka.
     Za najładniejszą wieś uznano Sobiejuchy, tuż za nią uplasowały się Bożejewiczki, Brzyskorzystewko, żnińskie osiedle Góra oraz Podgórzyn.
     Wsparli...
     
Organizacja tak dużej imprezy dożynkowej to bardzo duży wysiłek. Tym bardziej więc należy docenić doskonałe przygotowanie rolniczego święta. W organizację zaangażowała się pani sołtys Danuta Ogińska i cała Rada Sołecka Brzyskorzystewka, władze "Brzysko-Rolu", wspomogli też sponsorzy - Zofia Kozłowska z Januszkowa, Tomasz Wojdyński z Gospodarstwa Rolnego w Jadownikach, Spółdzielnia Rolniczo-Handlowa "Rolnik" ze Żnina, Stanisław Szulc ze Żnina oraz Roman Lipowicz ze Żnina. Imprezę zabezpieczyli strażacy-ochotnicy z Brzyskorzystewka oraz Wenecji.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska