Cofnęliśmy się w kategorii długowieczności o niemal 20 lat. Tylko w ciągu roku średnia długość dalszego trwania życia dla 60-latków skróciła się o 8,8 miesiąca dla 60-latków oraz 8,1 miesiąca dla 65-latków.
Coraz więcej zachorowań na nowotwory
Statystyczny mężczyzna żyje dziś 71,8 roku, a kobieta - 79,7 roku. W porównaniu z 2019 r., życia skróciło nam się odpowiednio o 2,3 i 2,1 roku. I oczywiście można całą winę zrzucić na Covid-19, gdyby nie fakt, że w analogicznym czasie w średnia życia Szwedów… podniosła się.
W ciągu 30 lat liczba zachorowań na nowotwory wzrosła 2,6-krotnie, ponad dwukrotnie wyższa jest również liczba zgonów 2,1-krotnie. To znacznie więcej niż na świecie gdzie współczynnik zachorowalności wzrósł w tym samym czasie z 22,2 do 26,7 (na 100 tys. mieszkańców), a współczynnik umieralności wręcz spadł.
Ponure liczby dla ludzi w średnim wieku
W grupie wiekowej pomiędzy 40. a 59. rokiem życia porażające dane dotyczą Kujawsko-Pomorskiego, które znajduje się w ścisłej czołówce zestawienia, w towarzystwie najbardziej uprzemysłowionych regionów Polski. Na nowotwór umierają u nas 153 osoby w średnim wieku. Dla porównania w borykającej się ze smogiem Małopolsce – 126. Znacznie lepszymi danymi może pochwalić się również Pomorskie.
Nowotwory a grupa wiekowa w Kujawsko-Pomorskiem
A jak wyglądają dane dla poszczególnych grup wiekowych? Tu reprezentatywne będą dane z 2019 roku, przed covidem. W przedziale od 0 do 4 lat wypadamy całkiem nieźle i plasujemy się w krajowej czołówce. Ale już grupa 5 do 9 lat ostro pikuje w dół – tu zgonów mamy dwukrotnie więcej niż średnia krajowa. Od 10 do 15 roku życia również odstajemy in minus od średniej krajowej. Później jest już znacznie lepiej – osoby w wieku od 25 do 44 są wyraźniej bezpieczniejsze niż ogół Polaków (zwłaszcza w przedziale od 30 do 34 roku życia). Niestety później jest już gorzej – liczby są nieubłagane dla mieszkańców Kujawsko-Pomorskiego pomiędzy 50 a 74 rokiem życia – umierają na raka znacznie częściej niż statystyczny Polak. Od 70-do 79 roku życia niemal równamy się ze średnią, ale po 80 znowu statystyka przemawia na naszą niekorzyść.
Zobacz w których powiatach sytuacja jest najgorsza oraz inne zestawienia w GALERII
