Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poradnik. Jak korzystać z bankomatów i kart płatniczych za granicą?

Oprac. (d-ka), Fot. Archiwum
Maciej Szmigiel: - Przed wyjazdem za granicę należy dowiedzieć się, jakie są warunki wypłaty gotówki z zagranicznych bankomatów, aby i tam mieć świadomość kosztów.
Maciej Szmigiel: - Przed wyjazdem za granicę należy dowiedzieć się, jakie są warunki wypłaty gotówki z zagranicznych bankomatów, aby i tam mieć świadomość kosztów.
Za granicą lepiej używać karty czy gotówki? Czy lepiej wypłacić gotówkę z bankomatu za granicą czy wymienić gotówkę w kantorze w Polsce, bo kurs będzie korzystniejszy? - na te i podobne pytania odpowiada Maciej Szmigiel, manager płatności.

_

Dziś pierwszy odcinek naszego poradnika, jutro następne pytania i odpowiedzi.

_

 

1) Za granicą lepiej używać karty płatniczej czy gotówki - jakie są wady, jakie zalety?

Karta płatnicza rozwiązuje problem posiadania przy sobie większej kwoty pieniędzy. Daje możliwość wypłacania środków z bankomatu w miarę potrzeb oraz płacenia bezgotówkowego w wielu miejscach, które odwiedzamy (restauracje, muzea). W przypadku niektórych usług, z których chcielibyśmy skorzystać za granicą, posiadanie karty jest wręcz niezbędne (np. wypożyczenie auta). Ponieważ banki operujące na polskim rynku konkurują między sobą ofertami, często dzięki ofercie kartowej zyskujemy atrakcyjne opcje dodatkowe, jak np. ubezpieczenie pobytu jej właściciela za granicą.

W przypadku wizyty za granicą dziecka, świetnym rozwiązaniem jest karta w wersji pre-paid**na okaziciela. Takie rozwiązanie zapewnia nam kontrolę nad wydatkami młodego człowieka. Po doładowaniu karty przez rodzica dziecko może realizować transakcje do wysokości kwoty, jaka wpłynęła, lub dokonywać wydatków w ramach limitów, jakie dla produktu zostały zdefiniowane przez bank. Kartę można doładowywać wielokrotnie w okresie jej ważności, co jest kolejną korzyścią. Po upływie okresu ważności możliwy jest wykup środków.

Taka karta umożliwia dokonywanie płatności na całym świecie. Mogą to być transakcje bezgotówkowe w punktach handlowo - usługowych, transakcje gotówkowe w bankomatach (często jednak z prowizją za tę czynność) oraz płatności w internecie.

  

2) Czy lepiej wypłacić gotówkę z bankomatu za granicą (jeśli wypłata jest bezprowizyjna) czy wymienić gotówkę w kantorze w Polsce, bo kurs będzie korzystniejszy?

Zwykle stawka przeliczenia transakcji przez bank jest wyższa od kursu w kantorze ze względu na sposób przeliczania i stosowane kursy. Opłacalność takiej operacji zależy od tego, z jakiej karty korzystamy. Czyli od tego, czy nasza transakcja jest przewalutowywana po kursie rozliczeniowym VISA lub MasterCard z waluty, w której dokonujemy wypłaty na dolary, euro i dopiero na walutę rozliczeniową naszej karty czy tylko na euro lub tylko dolary. Im mniej przewalutowań, tym lepiej. Stąd na przykład jeśli płacimy, czy też wypłacamy środki w krajach strefy euro, warto posługiwać się kartą wydaną do konta we wspólnej walucie, dla której walutą rozliczeniową jest również euro. Jeśli dodatkowo z tytułu tej wypłaty bank nie pobierze nam prowizji, mamy ciekawe finansowo rozwiązanie.

Wożenie ze sobą za granicę sporej gotówki, co z reguły ma miejsce podczas wyjazdów zagranicznych, staje się przy kartach nieopłacalne i mało komfortowe. Banki konkurują ze sobą atrakcyjnymi ofertami. Jest więc bardzo prawdopodobne, że oferta, z której korzystamy zakłada atrakcyjne opcje dodatkowe, jak np. ubezpieczenie w pakiecie, co zwiększa atrakcyjność tego rozwiązania. Nie bez znaczenie jest kwestia bezpieczeństwa. Nie nosimy ze sobą wszystkich pieniędzy, które przeznaczyliśmy na wyjazd i wygody, ale i tak mamy w każdej chwili dostęp do środków zgromadzonych na rachunku.

 

Photobucket 

3) Jakie są niebezpieczeństwa związane z korzystaniem z karty płatniczej (debetowej i kredytowej) za granicą?

Wszelkie niebezpieczeństwa związane z korzystaniem za granicą z karty płatniczej (debetowej czy kredytowej) jesteśmy w stanie ograniczyć do minimum, jeśli się do tego odpowiednio przygotujemy. Przede wszystkim powinniśmy zorientować się, jakie są warunki wypłacania gotówki z zagranicznych bankomatów.

Przed wyjazdem za granicę należy więc dowiedzieć się, jakie są warunki wypłaty gotówki z zagranicznych bankomatów, aby i tam mieć świadomość kosztów. Duża część banków - wydawców kart - ma w swojej ofercie możliwość bezprowizyjnego wypłacania gotówki za granicą. Należy więc sprawdzić warunki takiej wypłaty w ofercie banku, którego jesteśmy klientem.

Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek związanych z ewentualnymi kosztami prowizji. Bank i organizacje płatnicze starają się niwelować niebezpieczeństwa związane z korzystaniem z karty, np. przez wyposażanie naszych "plastików" w mikroprocesory (chip). Jednak niezależnie od liczby i jakości zabezpieczeń naszej karty, to użytkownik musi świadomie z niej korzystać. Jeśli więc używamy kart płatniczych "z głową", możemy czuć się bezpiecznie.

Należy przede wszystkim przestrzegać kilku elementarnych zasad. Przede wszystkim pamiętajmy, aby nie nosić ze sobą numeru PIN w portfelu i nigdy nie zapisywać go na karcie. Nie pozwalajmy nikomu oddalać się z naszym "plastikiem" i nie dokonujmy wypłaty w bankomatach, które budzą nasze zastrzeżenia. Jeśli zdamy sobie sprawę z utraty karty, niezwłocznie ją zastrzeżmy. 

Czytaj też: Cel banków to drenaż kieszeni!

 

Płaciliście kartą za granicą? Jakie macie uwagi? Czekamy na wasze opinie.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska