Wizyta w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu - aby przyniosła jak najlepszy efekt - powinna być dobrze zaplanowana. Dziś podpowiadamy, jak się do niej przygotować i jakie informacje powinniśmy lekarzowi przekazać.
Co dolega?
Zanim pójdziemy do lekarza, postarajmy się ustalić swoje dolegliwości:
gorączka (od kiedy występuje i jaka jest w dniu wizyty);
ból gardła;
katar (wodnisty czy gęsty);
kaszel (suchy, mokry, w dzień, w nocy);
osłabienie;
nadmierna potliwość;
pieczenie, bóle oczu;
duszności;
wymioty;
biegunka.
Przypomnijmy sobie, kiedy objawy się pojawiają, czy mają związek z porą dnia, wysiłkiem fizycznym lub spożywanymi posiłkami. Jak długo się utrzymują: od kilku godzin, kilku dni, od dawna (kilka tygodni, miesięcy)?
Zaglądamy do apteczki
Jeśli podejrzewamy przeziębienie, infekcję wirusową czy anginę, sprawdzamy, jakie mamy leki na te choroby w domowej apteczce; ile specyfików zostało z poprzedniej kuracji, czy lekarstwa nie są przeterminowane?
Pamiętajmy o tym, aby poinformować lekarza, jakie leki przyjmujemy (np. te, które zapisał nam specjalista). Najlepiej wziąć ze sobą opakowania leków lub kartę ze zaleconym dawkowaniem. Lekarz rodzinny powinien wiedzieć o leczeniu stosowanym przez innych lekarzy. Łączenie niektórych leków może być szkodliwe, a nawet niebezpieczne dla zdrowia, dlatego zażywanie leków powinno być kontrolowane przez lekarza.
Jeśli wymieniamy lek na tańszy, koniecznie musimy o tym poinformować lekarza
Jeżeli aptekarz zaproponuje tańszy zamiennik przepisanego leku, przynieśmy opakowanie na następną wizytę, aby porozmawiać o tym z lekarzem.
Nie nadużywajmy leków kupowanych bez recepty. Szczególna ostrożność dotyczy środków przeciwbólowych - ich nadmiar może doprowadzić do poważnych chorób nerek, wątroby i żołądka.
Nie lekceważymy bólu
Jeśli stale coś nas boli, powiedzmy o tym lekarzowi. Ból jest objawem, a nie przyczyną choroby. Należy się dowiedzieć, dlaczego coś boli, a następnie porozmawiać z lekarzem o tym, co można zrobić, by usunąć przyczynę bólu. Może się to okazać zupełnie proste. Zdarza się jednak, że nierozpoznana i nieleczona przyczyna bólu prowadzi do poważnych, nieodwracalnych skutków. Nie ryzykujmy. Czasem wystarczy zmiana diety, stylu życia, by usunąć przyczynę bólu lub zmniejszyć jego odczuwanie.
Pytamy rodzinę o choroby
Dobrze wiedzieć, jakie choroby występują u spokrewnionych członków rodziny: dziadków, rodziców, rodzeństwa. Szczególnie ważne są takie przypadłości jak: cukrzyca, nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu, zawały, udary, choroby nowotworowe.
Wizyta wpisana do zeszytu
Radzimy założyć specjalny zeszyt, do którego będziemy wpisywać daty wizyt i zapisane leki. Dobrze jest założyć teczkę i trzymać w niej zarówno zeszyt, jak i wyniki badań, wypisy ze szpitala - całą dokumentację medyczną.
Na wizytę zabieramy ze sobą wyniki badań, karty wpisowe, wyniki konsultacji.
Konieczna samokontrola
Jeśli wykonujemy w domu obserwacje swojego zdrowia, np. mierzymy ciśnienie tętnicze - zapisujmy daty, godziny i wyniki pomiarów lub innych obserwacji.
Każdy z nas powinien także zapisać sobie telefon do poradni, lekarza, pielęgniarki i położnej. Zapisujemy też adres i telefon do miejsca, w którym sprawowana jest nocna i świąteczna podstawowa opieka zdrowotna. Informacja o dyżurach powinna być udostępniona zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz przychodni, w której przyjmuje nasz lekarz rodzinny.
Od tygodnia trwa "Plebiscyt medyczny 2010". To wyjątkowa okazja, by na łamach "Pomorskiej" pokazać najlepszych lekarzy rodzinnych, pielęgniarki lub położne, przyjazną pacjentom poradnię i aptekę. Kandydatów można zgłaszać na kuponach lub wysyłając sms. Szczegóły na stronie www.pomorska.pl/medyczny.
Zapraszamy Państwa do udziału. W ten sposób wybierzemy najlepszych z najlepszych.