Innowacja może dotyczyć różnych sfer działalności. Warto zauważyć, że nawet najmniejsze firmy wprowadzają istotne zmiany w swojej ofercie, metodach produkcji, czy organizacji, dzięki którym stają się bardziej konkurencyjne, a ich klienci otrzymują nowe i ulepszone produkty oraz rozwiązania. Wprowadzenie przez mikroprzedsiębiorcę produktów lub usług, których nie było do tej pory na lokalnym rynku będzie ważne zarówno dla samej firmy, jej odbiorców, jak i dla rozwoju całego rynku lokalnego.
Nagrodzą innowacyjne firmy
Idea innowacji zakłada tworzenie czegoś nowego – od pomysłu, przez jego wdrożenie i osiągnięcie wymiernych rezultatów – wyjaśnia Tomasz Kierzkowski, Dyrektor Biura Funduszy Unii Europejskiej w Centrali Banku Pekao S.A, który jest Mecenasem tegorocznej III edycji konkursu.
Niestety, nie zawsze upowszechnianie wiedzy o innowacji jest łatwe, zwłaszcza dla firm i organizacji działających na rynkach lokalnych, nie mających takiej siły przebicia i możliwości finansowych jak rynkowi potentaci.
Właśnie chęć wsparcia istniejących na rynku mniejszych, ale często bardzo innowacyjnych podmiotów była jednym z bodźców do zorganizowania konkursu Krajowi Liderzy Innowacji i Rozwoju. Projekt jest znakomitą szansą na rozpowszechnienie wiedzy o innowacjach wprowadzanych w firmach, a także pozwala zaprezentować się nawet najmniejszym jednostkom na ogólnopolskim forum. Konkurs promuje innowacyjne i rozwojowe rozwiązania oraz projekty w przedsiębiorstwach, gminach, stowarzyszeniach, a także w fundacjach i innych podmiotach.
Wyróżnienie w konkursie ma charakter prestiżowy i jest okazją do promocji wprowadzonych przez uczestnika rozwiązań oraz projektów zarówno w regionie, jak i w całym kraju. Dla zwycięzców edycji ogólnopolskiej oprócz dyplomu i statuetki przewidziane są nagrody rzeczowe.
Czytaj też: Bydgoszcz. Nietypowa firma oferuje "Męża do wynajęcia"
Podmioty biorące udział w konkursie mogą zaprezentować całość innowacyjnych rozwiązań w swojej firmie, gminie lub organizacji i uzyskać tytuł w jednej z kategorii, np.: „Innowacyjna firma”, „Innowacyjna Gmina” lub „Innowacyjna Organizacja”. Uczestnicy mogą również pokazać swoje innowacyjne usługi lub produkty i uzyskać tytuł w kategorii „Innowacyjny produkt” lub „Innowacyjna usługa”. Także jednostki korzystające z dotacji unijnych mogą promować swoje działania, przewidziano dla nich kategorię „Innowacyjny projekt unijny”. Przedsiębiorcy mogą brać udział także w kategorii „Dynamicznie rozwijająca się firma” i pochwalić się dynamicznym rozwojem uzyskanym pomimo spowolnienia gospodarczego.
Zgłoś swoją firmę, gminę, organizację
Jakość oraz wielowątkowość zgłoszeń otrzymanych w poprzednich edycjach konkursu obejmujących zarówno innowacje o charakterze lokalnym i branżowym, jak również wprowadzanie bardziej zaawansowanych rozwiązań jest dowodem, że przyjęte założenia konkursu są zrozumiałe i akceptowane przez uczestników – twierdzi Krzysztof Duchnowski Prezes Fundacji Innowacji i Rozwoju, organizatora konkursu.
Czytaj też: Najlepsze firmy skorzystają z porad prawnych i mają szanse dostać 200 tysięcy euro
Aby wziąć udział w konkursie zainteresowany podmiot powinien wypełnić ankietę konkursową zamieszczoną wraz z regulaminem konkursu na stronie internetowej www.liderzyinnowacji.pl, a następnie przesłać ją w terminie do 30 września br. do Biura Fundacji Innowacji i Rozwoju.
Konkurs został objęty Patronatem m.in. przez:
Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowy Bank Polski, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, PARP, Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, Związek Banków Polskich, Marszałków wszystkich województw w kraju.
