
Kolorowe szkło z PRL - na takim dziś zarobisz
W czasach PRL-u szklane dekoracje zdobiły w mieszkaniach niemal każdą meblościankę i witrynę. Na początku XXI wieku uznane z kiczowate, dziś wracają do łask. Niektóre misy, patery, figurki czy wazony kosztują fortunę. Sprawdź, czy masz jeszcze takie w domu. Od czego zależy ich cena w 2025 roku? Jakich naczyń z kolorowego szkła z czasów PRL poszukują kolekcjonerzy? Zobacz przykładowe ceny i zdjęcia.

Zainteresowanie XX-wiecznym szkłem
Przyczyn wzrostu zainteresowania wyrobami ze szkła z czasów PRL jest kilka. Przede wszystkim to efekt rosnącej fascynacji stylem vintage oraz powrotu mody na estetykę lat 60., 70. i 80. Dla wielu osób przedmioty te mają wartość sentymentalną — przypominają dzieciństwo lub dom rodzinny. Poza tym, ręczne wykonanie, unikalne wzornictwo i wysoka jakość materiałów sprawiają, że każdy egzemplarz jest niepowtarzalny.

Wartość starego kolorowego szkła
Wartość przedmiotów ze szkła z PRL zależy od kilku kluczowych czynników: stanu zachowania, rzadkości modelu, projektanta i huty oraz kolorystyki.

Szkło PRL poszukiwane przez kolekcjonerów
Kolekcjonerzy szczególnie cenią naczynia i wazony o oryginalnych kształtach i intensywnych kolorach. Do najbardziej pożądanych należą wazony typu "radiant" i "asteroid" — o futurystycznych formach, przypominające geometryczne rzeźby. Wyjątkowo cenione są kielichy i patery z hut szkła w Ząbkowicach i Inowrocławiu— słynące z soczystych barw, takich jak kobalt, zieleń czy bursztyn. Chętnie kolekcjonowane są również karafki i szklanki z grubego, barwionego szkła — często zdobione grawerami lub reliefami. Poszukiwane są też figurki dekoracyjne — ptaki, ryby czy abstrakcyjne formy artystyczne, popularne w latach 70.