Powiat bydgoski. Zabytki w gminach wypięknieją. W Toruniu przyznano dotacje. Zobacz do jakich gmin trafią [zdjęcia]

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
W Ostromecku zaplanowano prace na dachu kościoła. Dodatkowo specjaliści od renowacji zająć się mają marmurową posadzką świątyni Fot. Adam Lewandowski
Władze województwa sypnęły groszem na ratowanie zabytków w regionie. W powiecie bydgoskim skorzysta osiem parafii i jedna osoba prywatna.

Zobacz wideo: Szyldy w Śródmieściu Bydgoszczy. Miejski plastyk interweniuje

Co roku w Toruniu przyznawane są dotacje na prace konserwatorskie oraz budowlane w obiektach zabytkowych. Do 15 grudnia ub.r. w urzędzie marszałkowskim złożono195 wniosków o taką pomoc. Nie wszystkie zostały uwzględnione jednak już wiadomo, że na 153 zadania przyznano dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego, natomiast ponad 20 inwestycji otrzyma wsparcie wyłącznie z budżetu województwa. Cieszy, że część tych pieniędzy trafi także do powiatu bydgoskiego.

To Cię może również zainteresować

Lista dofinansowanych zadań jest w tym roku wyjątkowo długa. Wnioski złożyło dziewięć parafii i jedna osoba prywatna. Dotacje na ostatniej sesji sejmiku woj. przyznane zostały większości z nich. Oto szczegóły.
Zobacz wideo: Szyldy w Śródmieściu Bydgoszczy. Miejski plastyk interweniuje

Na liście beneficjentów m.in. parafia p.w. Matki Bożek Królowej Polski we Włókach, która planuje w tym roku zrealizować drugi etap prac konserwatorskich i restauratorskich we wnętrzu drewnianego kościoła w Kozielcu. Wartość robot to ponad 80 tys. zł. Przyznana dotacja to 30 tys. zł. O fundusze na kontynuację remontu kościoła zabiegała w Toruniu także parafia p.w. Narodzenia NMP w Czarżu. Przyznano jej z RPO i budżetu województwa 90 tys. zł, niespełna 30 procent tego co potrzeba, bo całość kosztować ma ponad 338 tys. zł.

Najwięcej dotacji trafi do gminy Koronowo

Aż dwa wnioski złożyła w Toruniu parafia p.w. Wniebowzięcia NMP w Koronowie. Oba zostały zaakceptowane. W efekcie na konserwację elewacji kościoła p.w. św. Andrzeja w Koronowie parafia otrzyma 30 tys. zł. Znacznie większą kwotą, bo 90 tys. zł. wsparto prace przy elewacji Bazyliki Wniebowzięcia NMP w Koronowie. Potrzeby są jednak dużo większe, bo całość prac przy bazylice zaplanowana na ten rok kosztować ma ponad 1,4 mln zł.

Więcej wiadomości z Koronowa i okolic na www.pomorska.pl/koronowo[/a]

O dotacje wystąpiły także inne parafie z gminy Koronowo. Od lat krok po kroku remontowany jest kościół Świętej Trójcy w Byszewie. W tym roku w sanktuarium kontynuowane mają być prace przy wymianie posadzki w prezbiterium. W planach jest także przełożenie i uzupełnienie posadzki kamiennej w nawie kościoła. Koszt tych robot to ponad 90 tys. zł . W Toruniu udało się wywalczyć wsparcie w wysokości 30 tys. zł. Taką samą dotację otrzyma parafia w Łąsku Wielkim, która planuje prace konserwatorskie ambony, chrzcielnicy i tabernakulum z ołtarza głównego.

Renowacja elewacji i dachów. Potrzeba na to miliony

W kościele p.w. Wniebowzięcia NMP w Dąbrowie Chełmińskiej trwa wymiana więźby i dachu. Zaplanowana na ten rok kontynuacja robot pochłonąć ma blisko 150 tys. zł. Z urzędu marszałkowskiego udało się wywalczyć na ten cel 80 tys. zł. Prace na dachu kościoła planuje się także w Ostromecku. Dodatkowo specjaliści od renowacji zająć się mają marmurową posadzką świątyni. Koszt inwestycji znaczny, ponad 2,5 mln zł. Otrzymane wsparcie to 150 tys. zł.

Ostatnią parafią na liście, która skorzysta z dotacji jest parafia p.w. św. Andrzeja Boboli w Sicienku. Ponad 1,3 mln. zł pochłonie remont elewacji kościoła. Radni sejmiku wsparli tę inwestycję kwotą 100 tys. zł.

W tych kościołach prowadzone będą w tym roku prace konserwatorskie

Niestety, z powodu niekompletnego wniosku dotacji nie trzymała parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Nowej Wsi Wielkiej, która starała się o wsparcie prace konserwatorskich w nawie kościoła.

Specjalna komisja oceniająca wnioski podeszła za to życzliwie do prośby Tadeusza Kaźmierczaka. Otrzyma on 10 tys. zł na prace remontowo-budowlane dworu w Paulinach.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie