W większości są uczniami ponadgimnazjalnych szkół.
- Zajmujemy się kulturą alternatywną, czyli tym, co odbiega od tradycyjnej kultury - wyjaśnia Wojciech Korszla, prezes Stowarzyszenia. - Chcemy zachęcić naszych rówieśników do zainteresowania się różnymi dziedzinami kultury. Jesteśmy jedynym stowarzyszeniem w mieście, które zajmuje się kulturą młodzieżową, przed nami wiele wyzwań.
Planują organizować wystawy, koncerty, wieczorki poetyckie i muzyczne. Efekt pierwszej inicjatywy można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chełmnie.
- Zapraszam do zwiedzania wystawy fotograficznej pod tytułem "Ciche mistyczne Tatry" - Marek Lewandowski, autor zdjęć, uczeń Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie.
Stowarzyszenie Kultury Alternatywnej powstało w 1990 roku, ale przez wiele ostatnich lat istniało tylko na papierze. Obecnie działa w nim 18 osób.
- Skrzyknąć się to nie był problem, bo wcześniej tworzyliśmy grupę znajomych - mówią. - Czas też znajdujemy: na szkołę, Stowarzyszeni i jeszcze na dziewczyny.
Kilku z nich gra w lokalnych zespołach: "Terapia T.", "Kumka Olik", "Negatyw", "Słuchawki".
- W związku z tym, w maju lub w czerwcu planujemy zorganizować w chełmińskim amfiteatrze przegląd zespołów rockowych z miasta i okolicy - dodaje prezes. - Postaramy się o dofinansowanie uczestnicząc w konkursie ogłoszony przez powiat. Pomagają nam pracownicy ChDK, Państwowej Szkoły Muzycznej i biblioteki, możemy na nich liczyć.
W ChDK przebywają w środy od godz. 17 do 20, tam mogą zgłaszać się zainteresowani przystąpieniem do Stowarzyszenia.