Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat chełmiński. Wszystkie samorządy wystąpią z jednym wnioskiem o pieniądze na zajęcia edukacyjne

Monika Smól
fot. sxc
W Starostwie Powiatowym samorządowcy z wszystkich gmin powiatu podpisali umowę współpracy na rzecz realizacji projektu "Wyrównywanie szans edukacyjnych w powiecie chełmińskim".

Na realizację projektu Starostwo będzie się ubiegać o pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego. Ogłoszony zostanie w drugim kwartale roku w ramach działania "Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych" POKL.

Na wyposażenie i zajęcia pozalekcyjne

- Możliwe jest pozyskanie dofinansowania między innymi na wyposażenie szkół w materiały dydaktyczne, organizację zajęć pozalekcyjnych i wyrównawczych, doradztwo i opiekę pedagogiczno-psychologiczną - wymienia Tadeusz Derebecki, sekretarz Starostwa Powiatowego. - Planowana wartość wniosku o dofinansowanie wyniesie prawie milion złotych. Wkład własny nie jest wymagany, projekt finansowany jest w całości ze środków unijnych.

Aby otrzymać pieniądze konieczne jest stworzenie partnerskich samorządowych projektów i jednego wspólnego wniosku o dofinansowanie projektu dla sieci szkół w skali powiatu. W projekcie powiat chełmiński pełnił będzie rolę lidera, partnerzy to: miasto Chełmno, gmina Chełmno, gmina Kijewo Królewskie, gmina Lisewo, gmina Papowo Biskupie, gmina Stolno i gmina Unisław.

Realizowane będą programy rozwojowe w szkołach i placówkach oświatowych, prowadzących kształcenie ogólne, ukierunkowane na wyrównywanie szans edukacyjnych i zmniejszanie dysproporcji w osiągnięciach edukacyjnych.

Powalczą z uzależnieniami

- Dodatkowe zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze pomogą wyrównać dysproporcje edukacyjne w trakcie procesu kształcenia - dodaje Tadeusz Derebecki. - Uczniowie mający problemy w nauce mogą liczyć na doradztwo i opiekę pedagogiczno-psychologiczną . Priorytetem jest wsparcie dla uczniów z obszarów wiejskich, niepełnosprawnych, a także przeciwdziałanie uzależnieniom, programy prewencyjne, przeciwdziałanie patologiom społecznym.

Zrealizowane zostaną też programy skierowane do dzieci i młodzieży będącej już poza systemem szkolnictwa, a umożliwiające ukończenie danego etapu kształcenia i kontynuację nauki.

- Środków nie zabraknie też na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne dla uczniów ukierunkowane na rozwój: ICT, języków obcych, przedsiębiorczości, nauk przyrodniczo-matematycznych - wymienia Derebecki. - Rozszerzona zostanie oferta szkół o zagadnienia związane z poradnictwem i doradztwem edukacyjno-zawodowym, informowaniem uczniów o korzyściach płynących z wyboru danej ścieżki edukacyjnej i możliwościach dalszego kształcenia.

- Wystarczyłoby, by w projekcie uczestniczyło 60 procent samorządów powiatu, u nas przyłączyli się wszyscy - podkreślił starosta Zdzisław Gamański.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska