https://pomorska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Powiat inowrocławski. Nagroda za propagowania rodzicielstwa zastępczego

(X)
Za propagowanie rodzicielstwa powiat inowrocławski został wyróżniony nagrodą HIT Kujawsko-Pomorskiego.

Celem konkursu Gospodarczo-Samorządowy HIT Kujawsko-Pomorskiego jest promocja najlepszych przedsięwzięć firm oraz samorządów lokalnych. Jest on organizowany przez Agencję Promocyjną PUNKT S.

W konkursie mogą uczestniczyć produkty, usługi, przedsięwzięcia oraz działania samorządów zaplanowane lub zrealizowane w woj. kujawsko-pomorskim. W Toruniu odbyła się uroczysta gala wieńcząca jego tegoroczną edycję. Nagrodę HIT otrzymał na niej powiat inowrocławski.

Pomóc maluchom pokrzywdzonym przez los

- Laur ten otrzymaliśmy za działania propagujące rodzicielstwo zastępczego. Przypomnę, że powiat prowadził już w ubiegłym roku kampanię propagującą warsztaty dla rodzin zastępczych, utworzyliśmy też Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy w przy Domu Dziecka w Jaksicach. Niedawno odbył się festyn rodzinny, w czasie którego również zwracaliśmy uwagę na problemy dzieci, przebywających w placówkach opiekuńczych - mówi starosta inowrocławski, Tadeusz Majewski, który odebrał nagrodę podczas toruńskiej gali.

- To sukces nie tylko powiatu jako samorządu, ale także zwłaszcza tych wszystkich, którzy angażują się w nasze działania. Ich celem jest przecież zapewnienie poza "ustawowym" dachem nad głową, także miłości i wsparcia rodziców dla każdego dziecka, które los pozbawił własnej rodziny - dodaje starosta Majewski.

Pracownik nie zastąpi rodziny

W powiecie inowrocławskim w placówkach opiekuńczo-wychowawczych przebywa blisko 200 dzieci w różnym wieku. Tylko nieliczne z nich są sierotami naturalnymi, które straciły rodziców. Większość to tak zwane sieroty społeczne, których rodziny nie są w stanie zapewnić im właściwej opieki. Role rodziców przejmują pracownicy samorządowi. Niestety, nawet najlepiej funkcjonująca placówka opiekuńczo-wychowawcza nie zapewni takiej atmosfery i takich warunków rozwoju jak rodzina. Szacuje się, że 70 proc. wychowanków domów dziecka ma problemy w odnalezieniu swego miejsca dorosłym życiu.

Zapewnić najlepsze warunki

Tymczasem w spadku po byłym ustroju pozostała samorządom nie przystająca do potrzeb baza wychowawcza - duże placówki, gdzie trudno zapewnić dzieciom właściwe warunki. - Stąd władze powiatu inowrocławskiego robią wiele w celu zapewnienia opuszczonym przez rodziców dzieciom możliwie najlepszych warunków życia. Podjęły również trud znalezienia dla nich nowych rodzin i podjęły działania propagujące rodzicielstwo zastępcze - podkreśla Marlena Gronowska, rzecznik prasowy Starostwa Powiatu Inowrocławskiego.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

i
inowrocławianka
Nagroda? a tym czasem ja tworząc rodzinę zastępczą nie otrzymałam pomocy od miasta w postaci większego mieszkania, nie prosiłam o apartamenty, ani o luksusy.... chciałam mieszkanie zdewastowane nawet przedstawiając mozliwość wyremontowania.... Tyle stoi pustostanów, a ja mam "za wysokie" dochody, by otrzymac przydział! to jest chore! lepiej przydzielic tym, którzy nastepnego dnia polecą do opieki po dotacje:-/ W inowrocławiu ciężko znaleźć mieszkanie do wynajęcia o wiekszej powierzchni i 4 pokojach. byłam zbulwersowana odmową.... cóż na dwóch pokojach w 5 osób też jest miło i ciepło, chociaz problemem jest brak "prywatnosci". Inny problem, jesli chodzi o pomoc dla rodziny zastepczej był moment naszej "słabosci" kiedy z płaczem zadzwoniłam do pogotowia terapeutycznego i zostałam umówiona na termin za półtora miesiąca!! teraz wiem, że w kazdej chwili mogłabym jechac do jaksic, ale wtedy byłam zszokowana..... a i nie słyszałam bynajmniej o żadnych pomocach jesli chodzi o kolonie dla dzieci.....
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska