Ars Sacra odcinek 1 - Pakość

Jak informuje inowrocławskie starostwo, nasz powiat, w kategorii powyżej 120 tysięcy mieszkańców, zajął siódmą lokatę w Polsce, zaś w województwie kujawsko-pomorskim sklasyfikowany został na pierwszym miejscu.
Powtórzył więc wynik osiągnięty w 2021 roku. Poprawił jednak aż o 1600 swój dorobek punktowy.
Oceny dokonują eksperci Związku Powiatów Polskich, przyznając punkty w ramach wielu kryteriów ujętych w jedenastu grupach tematycznych. Są to: działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego, rozwój społeczeństwa informacyjnego, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej, promocja rozwiązań z zakresu edukacji, kultury i sportu, wspieranie działań na rzecz społecznej gospodarki rynkowej, wspieranie działań na rzecz bezpieczeństwa publicznego, promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych, współpraca krajowa i międzynarodowa oraz działania promocyjne.
Ponadto eksperci oceniają: liczbę pozyskanych środków finansowych pochodzących z funduszy zewnętrznych, funkcjonujące strefy przemysłowe, elektroniczny obieg dokumentów, posiadanie w urzędzie rozwiązań ułatwiających kontakt z urzędem osób z dziećmi, e-kioski, wspieranie i aktywizację środowiska senioralnego, promocję wolontariatu, dostosowanie urzędu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, promocję aktywnego stylu życia, ścieżki rowerowe czy inicjatywy pomagające zachować specyfikę regionu, pielęgnowanie lokalnych zwyczajów, obrzędów charakterystycznych dla powiatu.
Łącznie ocenie poddano 63 dziedziny pracy samorządu powiatowego.
- Ranking Związku Powiatów Polskich jest miarodajnym zestawieniem pokazującym roczny dorobek samorządów. Dlatego tym bardziej jestem zadowolona z faktu, że już po raz drugi powiat inowrocławski znalazł się w ścisłej krajowej czołówce. To efekt dobrej pracy oraz współpracy z gminami znajdującymi się na terenie naszego powiatu - komentuje starosta Wiesława Pawłowska.
- Inowrocław. Nauczyciele wykonywali eksperymenty i doświadczenia przyrodnicze
- Tak było na turystycznym XXI Nocnym Marszu Szlakiem Szwadronu Nadgoplańskiego
- Kruszwica. Tak było podczas "Spotkania z podróżnikiem" - Bernardem Milewskim
- W inowrocławskiej Szkole Rzemiosła ruszyła Szkolna Liga Bezpiecznej Jazdy
- Jak w "Sanatorium miłości". Ten film pokazuje życie towarzyskie w uzdrowisku