Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat. Księża uczą się pisać wnioski

(ms)
Od dwóch lat Urząd Marszałkowski dofinansowuje prace remontowe zabytkowej kaplicy w Potulicach. Przez ten czas udało się m.in. wymienić więźbę dachową oraz rozpocząć renowację dekoracji sztukatorskiej. Przykład Potulic inspiruje proboszczów innych zabytkowych świątyń w powiecie. Niewykluczone, że  pod koniec roku więcej duchownych wystąpi o pomoc.
Od dwóch lat Urząd Marszałkowski dofinansowuje prace remontowe zabytkowej kaplicy w Potulicach. Przez ten czas udało się m.in. wymienić więźbę dachową oraz rozpocząć renowację dekoracji sztukatorskiej. Przykład Potulic inspiruje proboszczów innych zabytkowych świątyń w powiecie. Niewykluczone, że pod koniec roku więcej duchownych wystąpi o pomoc. Fot. Maja Stankiewicz
Nieliczne parafie z powiatu ubiegały się dotąd o pomoc z Urzędu Marszałkowskiego na ratowanie zabytkowych kościołów. Są szanse, że się to zmieni. Trwa akcja informacyjna.

Na rewitalizację zabytkowych obiektów otrzymać można wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego. W powiecie bydgoskim z pomocy skorzystało w tym roku siedem parafii. Urząd Marszałkowski przekazał też pieniądze na remonty dwóch świeckich zabytków. Z powiatu nakielskiego wniosków o taką pomoc było dotąd niewiele, wszystkie dotyczyły remontów kościołów.

Kcynia, Potulice, Słupy...

Pionierami są: parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Kcyni, która skutecznie pozyskuje pieniądze na renowację malowideł ściennych oraz parafia pw. Zwiastowania NMP w Potulicach. Obie od dwóch lat z takiej pomocy korzystają. W tym roku do grona tego dołączyła parafia w Słupach. Niepowodzeniem zakończyły się natomiast starania zdobycia w Toruniu pieniędzy na dokumentację prac planowanych w kościele pw. św. Stanisława w Nakle.

Wykorzystać szansę

- Nie ma przeszkód, by opiekunowie wszystkich kościołów, które są wpisane w rejestr zabytków, o takie środki zabiegali - podkreśla Silvana Oczkowska, radna wojewódzka.

Z jej inicjatywy doszło do spotkania księży z Grzegorzem Chojnackim, diecezjalnym konserwatorem zabytków oraz Lechem Narębskim z Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego. Podpowiadali oni proboszczom z Kcyni, Samoklęsk Dużych, Suchar, Słupów etc. jak przygotować dokumentację i wnioski. Swoimi doświadczeniami podzielił się też proboszcz z Potulic.

- Jeśli będzie zainteresowanie w najbliższych czasie zorganizuję spotkanie z udziałem kolejnej grupy księży - zapowiada radna Oczkowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska