W pośredniaku wykorzystują wszelkie aktywne formy pomocy bezrobotnym.
- Od stycznia do teraz na robotach publicznych przebywa 270 osób, a w ramach prac interwencyjnych zajęcie znalazło 169 - mówi Sławomir Cieślicki, dyrektor PUP-u. - Dużo, bo aż 405 osób, podjęło staże zawodowe. Na szkolenia wysłaliśmy 102 osoby. Były grupowe i indywidualne. Mieszkańcy powiatu szkolą się z masażu, robią licencję agentów ochrony, prawo jazdy, kursy przewozu rzeczy niebezpiecznych, obsługi koparko-ładowarki.
Ze zwrotu kosztów zakwaterowania i dojazdu skorzystało 160 bezrobotnych. Dużo dojeżdża do pracy w Toruniu, Bydgoszczy, Świeciu, choć na początku ze środków korzystali głównie dojeżdżający do Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Przyznaliśmy 43 dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej, doposażyliśmy sześć stanowisk.
- Pomogliśmy też w aktywnym poszukiwaniu zatrudnienia 105 osobom, jednak najwięcej - 1146 - skorzystało z porad i informacji zawodowych - podkreśla dyrektor Cieślicki. - Mieliśmy na to 9 mln 830 tysięcy złotych, z czego 3 mln 440 tys. złotych z POKL.
