Zajęcia będą się odbywały zaocznie, maksymalnie przez 2,5 roku. Szkoła będzie częścią Zespół Szkół w Mogilnie.
Wniosek o powołanie kolejnego typu szkoły złożyła właśnie rada pedagogiczna tej placówki. Argumentując przy tym, że pozwoli to lepiej wykorzystać istniejącą bazę dydaktyczną Zespołu.
Przy podejmowaniu decyzji o założeniu szkoły pojawiły się wątpliwości. Krzysztof Mleczko, radny z gminy Strzelno dopytywał naczelnika wydziału oświaty, Andrzeja Konieczkę, czy szkoła, która powstanie w Mogilnie, to taka szkoła jaka miała powstać, ale w Strzelnie.
Quiz: Znasz gwarę regionalną - rozwiąż quiz
Przypomnijmy, że w strzeleńskich szkołach ponadgimnazjalnych bardzo brakuje uczniów.- To będzie szkoła policealna, Strzelno ma szkołę niepubliczną (prowadzoną przez Towarzystwo Wiedzy Powszechnej - przyp. red.). Tamta szkoła ma tych słuchaczy sporo. My chcemy dla przeciwwagi otworzyć najpierw w Mogilnie - wyjaśnia Andrzej Konieczka.
Jednocześnie naczelnik oświaty zaznacza, że z czasem okaże się, czy powiat "nie będzie się wstydził" prowadzić placówki. W tego typu szkołach efekty nauki są różne. Słuchacze różnie podchodzą do nauki i do egzaminów.
Tymczasem szkoły powiatu mogileńskiego walczą o dobre wyniki, zdawalność i statystki.
Jeśli efekty nauki będą zadowalające to być może zarząd powiatu przedstawi propozycję powołania podobnej szkoły w Strzelnie.
Szkoła policealna to kolejny sposób na łagodzenie skutków niżu demograficznego. Nie będzie tutaj odrębnej dyrekcji i administracji. Będzie jednak dodatkowa praca dla nauczycieli ZS w Mogilnie.
Szkoła policealna zacznie działać od 1 września tego roku. Jej zakończeniem będzie egzamin oraz wydanie dyplomu, potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Szkoła ma kształcić zawodach technik informatyk, technik administracji oraz opiekun osoby starszej.