W Komierowie w gminie Sępólno pomysł na pałac mają spadkobiercy byłych właścicieli. Komierowscy chcą mu przywrócić dawny blask, ale zanim to nastąpi, upłynie jeszcze dużo czasu.
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
Swoją wizję wsi ze starym rodem w tle mają też mieszkańcy i sołtys Jan Kowalczyk, który uparcie zabiega o huczną organizację jubileuszu 1050-lecia Komierowa, podkreślając, że przez wieki nazwisko właścicieli dobrze zapisało się na kartach historii.
Kolejnym pomysłem sołtysa były "Pałacowe opowieści", czyli odczytanie przed pałacem moralitetu autorstwa Józefa Komierowskiego.
- Nasza wieś jest związana z historią tego rodu i nie można tego zmienić - podkreśla sołtys Kowalczyk.
Takiego szczęścia jak Komierowo nie ma Radzim w gminie Kamień. Pałac niszczeje i ludziom aż żal serce ściska. W ubiegłym miesiącu pojawili się potomkowie właścicieli, ale jak się dowiedzieliśmy, jeśli nie wyrażą woli przejęcia zabytku, trafi on pod młotek. Kto go kupi na wolnym rynku, tego oczywiście nikt nie przewidzi. Jedyna szansa to przejęcie przez samorząd, ale czy gmina Kamień albo starostwo zdecydują się na zakup tak kosztownego obiektu, w który do tego włożyć trzeba będzie miliony?
- Jeśli przejąłby go samorząd, może później dzierżawić obiekt stowarzyszeniom ubiegającym się o dofinansowanie unijne - mówi Edward Węglewski, który zabiegał o przejęcie przez powiat pałacu w Radzimiu. - Czy znajdzie się sponsor, który od ręki wyłoży miliony? Nie wierzę.
Czytaj e-wydanie »