https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiat toruński. Z Unią Jaś dowie się więcej

Paweł Marwitz
nadesłane
Ćwiczenia ortograficzne, logopedyczne, matematyczne czy informatyczne. To tylko część bogatego projektu edukacyjnego, z którego korzystają uczniowie na terenie całego powiatu toruńskiego.

W przedsięwzięciu tym uczestniczy aż 4300 uczniów ze wszystkich gmin leżących w naszym powiecie.
Projekt "Czego Jaś się nie nauczy" prowadzony jest w roku szkolnym 2009/2010, przez powiat toruński w partnerstwie z gminami, które są organami prowadzącymi dla szkół i placówek oświatowych kształcenia ogólnego.
Program ma przyczynić się do wyrównywania szans edukacyjnych i zwiększenie konkurencyjności uczniów na rynku pracy.

Większość daje Unia

Wartość całego przedsięwzięcia oszacowano na 1,5 mln zł, z tego 85 proc. pochodzi z funduszy unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, a pozostałych 15 proc. z budżetu państwa. To dyrektorzy 58 szkół, które biorą udział w tym projekcie wybierali określone dla swoich uczniów zajęcia dodatkowe, finansowane z projektu.
W unijnym projekcie dla szkół podstawowych, gimnazjów i liceów bierze udział ponad 4 tysiące uczniów. Mają oni możliwość skorzystać z zajęć dydaktyczno-wyrównawczych - są to zajęcia z matematyki, chemii, j. polskiego, j. angielskiego, przyrody, wyrównujące m.in. zaległości w nauce i różnice w przygotowaniu uczniów. Są też zajęcia korekcyjno - kompensacyjne pozwalające ćwiczyć umiejętność czytania czy logicznego myślenia, zajęcia logopedyczne i ortograficzne.

Do koloru do wyboru

Przygotowano też ofertę zajęć komputerowo - informatycznych, językowych, matematyczno - technicznych czy kulturalnych. Pomysłodawcy projektu zadbali również o zajęcia z przedsiębiorczości.
Na dodatek młodzi ludzie mogą korzystać z doradztwa edukacyjno - zawodowego. Dzięki indywidualnym zajęciom mają oni mieć możliwość dokonania trafnego wyboru kolejnej szkoły.
W ofercie programu znalazła się również opieka pedagogiczno - psychologiczna. Podczas zajęć z fachowcami uczniowie mają poprawić m.in. umiejętności komunikacji interpersonalnej.

Zobaczymy po ocenach

- Efekty tego programu zobaczymy po ocenach na koniec roku szkolnego - mówi Janusz Iwański, dyrektor Zespołu Szkół w Dobrzejewicach. - Ten projekt ma wiele zalet, daje uczniom możliwość korzystania jakby z darmowych korepetycji, a nauczycielom dodatkową formę zarobku. Nie stawiamy jedynie na to, aby pomóc ucznim najsłabszym, ale też na rozwinięcie talentów tych uzdolnionych. Zajęcia są tak ułożone, aby uczniowie byli odpowiednio przygotowani do czekających ich egzaminów czy matury.
W 58 szkołach powiatu zajęcia zaproponowane w projekcie prowadzi 431 nauczycieli.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska