Spis treści
Matura 2025 z matematyki w opinii nauczycieli - tego młodzież się obawia
Matematyka na poziomie podstawowym to obowiązkowy dla wszystkich egzamin. Aby go zaliczyć, potrzeba 30 procent poprawnych odpowiedzi.
Od lat egzamin budzi obawy wśród wielu zdających. Czy było trudno, przekonamy się wkrótce. Do arkuszy zajrzymy, gdy opublikuje je Centralna Komisja Egzaminacyjna. Upublicznienie spodziewane jest w godzinach 14-15. Podamy, za CKE, odpowiedzi i szczegółowe rozwiązania!
- Wśród zdających krąży narracja, że na matematyce zdarzają się zadania podchwytliwe, sformułowane w skomplikowany sposób - mówi Andrzej, matematyk z toruńskiego ogólniaka. - To nie do końca prawda. To uczniowie, przez zdenerwowanie, rozkojarzenie, nie czytają treści zadań ze zrozumieniem. Tu kluczowe jest ustalenie, jaki problem zdający ma rozwiązać i jakimi danymi już dysponuje.
Hanna Tylicka, nauczycielka matematyki z IV LO w Bydgoszczy zwraca uwagę, że w arkuszu można spodziewać się całego przekroju zadań, choć - jak zawsze - nie brakuje przewidywanych "pewniaków".
- Stawiałabym - co też mówiłam moim uczniom - na jakieś zadanie optymalizacyjne (np. "jakie powinny być wymiary boiska, żeby jego powierzchnia była największa (...)". Tego typu zadania są otwarte i wysoko punktowane, nawet za 4 pkt., a to już 8 proc. - mówi Hanna Tylicka.
Wśród przewidywanych typów zadań wymienia także, m.in.: odczytywanie własności funkcji z wykresu, rachunek prawdopodobieństwa, równanie wielomianowe, ciągi i - jak mówi nasza rozmówczyni: coś, czego młodzież nie lubi, czyli dowody algebraiczne.
Wspomniane zadania optymalizacyjne mogą okazać się problemem dla uczniów w Żninie. Choć Monika Mierkiewicz, nauczycielka matematyki z I LO im. Braci Śniadeckich jest dobrych myśli:
- Mieliśmy sporo czasu na rozwiązywanie arkuszy maturalnych. Pewne elementy ćwiczymy już zresztą i wdrażamy od klasy pierwszej. Podobnie jak strategie rozwiązywania zadań zamkniętych.
Maturzyści 2025 o egzaminie z matematyki
Bez stresu do matematyki podchodzi Maksymilian Rybka z Technikum TEB Edukacja w Bydgoszczy.
- Większość boi się tego przedmiotu. Ja liczę na górny wynik, bliski 90 procent. A później już tylko angielski - podstawa (7.05) i rozszerzenie. To ostatnie będzie mi potrzebne, by zdawać do Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu na kierunek dowodzenie.
Rut Alabrudzińska z IV LO im. K. K. Baczyńskiego we Włocławku przyznaje:
- Matematyka, powinno się udać, zdam. Wybrałam ten przedmiot także na rozszerzeniu. Ostatnie dni to były powtórki i rozwiązywanie zadań - uczyłam się z koleżankami. Pomagałam też z tego przedmiotu, za to dostałam pomoc z innego zakresu na maturę. Plan na studia? Myślę o etnografii i antropologii w Łodzi. Może kulturoznawstwo albo historia - czas pokaże.
Matematyka z unijnym wsparciem
W wielu placówkach w Kujawsko-Pomorskiem, jeszcze przed egzaminami, organizowane były dodatkowe zajęcia, próbne matury oraz konsultacje z nauczycielami.
Rozszerzoną ofertę wsparcia w kształceniu miało dla maturzystów I LO im. Braci Śniadeckich w Żninie.
- Prowadziliśmy zajęcia wyrównujące i rozwijające w ramach projektu unijnego. W lekcjach dodatkowych, na przykład z matematyki, wzięło udział 40 chętnych uczniów, którzy pracowali w czterech 10-osobowych grupach, mając do dyspozycji po 40 godzin lekcyjnych. Oferta była dla wszystkich roczników, skorzystali z niej także nasi maturzyści - mówi Monika Mierkiewicz, wicedyrektor placówki.
Matura z matematyki - jak to wyglądało w 2024 roku
A jak w 2024 roku wyglądały średnie na maturze z matematyki?
Polska 63 proc.
kujawsko-pomorskie 69,32 proc.
Toruń 73,15 proc.
Bydgoszcz 72,28 proc.
Włocławek 68,50 proc.
Grudziądz 66,56 proc.
Trzymamy kciuki. Na wyniki trzeba będzie czekać aż do 8 lipca. Arkusze z rozwiązaniami, podane przez CKE, opublikujemy jeszcze dzisiaj.
Współpraca: Marta Mikołajska, Justyna Wojciechowska-Narloch
