W podstawowym dokumencie wskazującym kierunki działań inwestycyjnych związanych z projektami dofinansowanymi m.in. z budżetu Unii Europejskiej można znaleźć listę markowych produktów turystycznych bazujących na walorach przyrodniczych i kulturowych Borów.
Rozwijają się prężnie
W gminie Gostycyn zauważono rozwój produktu turystyki historycznej i przemysłowej na bazie dziedzictwa kopalni węgla brunatnego w Pile. Zwrócono uwagę na sieć wiosek tematycznych w Borach Tucholskich jako modelowy przykład wykorzystania zasobów dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego do rozwoju obszarów wiejskich na bazie ekonomii społecznej. Podkreślono, że dynamicznie rozwijająca się sieć wiosek tematycznych w Borach jest ewenementem w skali nie tylko krajowej, już w tej chwili generuje ona znaczny ruch turystyczny, w tym przyjazdy studyjne w celu poznania dobrych praktyk i wymiany doświadczeń za granicą.
Dla powiatu tucholskiego, oprócz wymienionych powyżej działań, wskazuje się również Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie jako produkt turystyczny o strategicznym znaczeniu dla województwa. W dokumentach strategii można znaleźć zapis, że borowiackie szlaki to unikatowa, doskonale oznakowana sieć ponad 600 km szlaków turystycznych, rowerowych, pieszych, konnych wraz z niepowtarzalnymi szlakami kajakowymi wiodącymi przez Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie, który na dobre wpisał się w grafik imprez w województwie.
Uwadze nie mogło też ujść utworzenie parku historycznego poligonu rakietowego "Heidekraut“ w gminie Cekcyn.
Dziedzictwo kopalń
Działania stowarzyszenia "Buko“, tworzącego produkt turystyczny na bazie dziedzictwa kopalń w Pile oraz wieś tematyczną "Górnicza Wioska“, zauważane są w skali województwa i przewidziane do priorytetowego dofinansowania i realizacji w najbliższych sześciu latach jako markowe produkty turystyczne. W ramach przygotowywanego projektu powstać ma w Pile podziemna trasa turystyczna z multimedialnym muzeum górnictwa oraz innowacyjne centrum edukacyjne dla dzieci i młodzieży. - Projekt o wartości całkowitej 13 mln. zł realizowany będzie w partnerstwie z kopalnią węgla brunatnego Konin - mówi Wojciech Weyna, prezes "Buko“. - To bardzo ważny zapis dający stowarzyszeniu i partnerom zielone światło do pozyskiwania środków unijnych. Projekt da nowe miejsca pracy i gospodarcze ożywienie gminie.