Czekamy jedynie na zatwierdzenie przyznanej wcześniej dotacji, ma to nastąpić we wrześniu – potwierdza Agnieszka Weyna ze stowarzyszenia „Buko”. - Zaprzyjaźniony cieśla już oglądał to miejsce i jest wtajemniczony w techniczne szczegóły. Prace rozpoczniemy może nawet nie czekając na dotację.
Przypomnijmy, wniosek Stowarzyszenia BUKO na budowę rekonstrukcji fragmentu szybu górniczego i wieży wyciągowej podziemnej kopalni węgla brunatnego Montania zajął pierwsze miejsce i uzyskał dofinansowanie w konkursie Partnerstwo "Lokalna Grupa Działania Bory Tucholskie". Projekt wieży i szybu powstał dzięki pracy wolontariuszy na warsztatach 3D w trakcie obozu dla wolontariuszy w 2019 roku organizowanego w ramach programu Narodowy Instytut Dziedzictwa Wolontariat dla dziedzictwa
Rekonstrukcja wieży bazuje na wynikach prac archeologicznych i dokumentach archiwalnych odnalezionych w archiwach polskich i niemieckich. Rekonstrukcja wieży została uzgodniona z Urzędem Ochrony Zabytków i zrealizowana zostanie w październiku 2020 roku dzięki dofinansowaniu z projektu i wkładowi własnemu Stowarzyszenia BUKO.
Będzie to jedyna drewniana wieża wydobywcza i pionowy szyb zabytkowej podziemnej kopalni węgla brunatnego w Polsce. Dzięki rekonstrukcji mieszkańcy i turyści będą mogli poznać szybową metodę wydobywania węgla z pilskich kopalń i "dotknąć" historii górników z Piły w Borach Tucholskich.
Projekt dofinansowany ze środków UE w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność.
Wolontariusze pracują w Górniczej Wiosce
Budowa wieży to rzecz jasna nie jedyne zajęcie w Górniczej wiosce. Właśnie rozpoczął się
tegoroczny obóz dla wolontariuszy w Górniczej Wiosce - „Wolontariat dla dziedzictwa”. W tym roku m.in inwentaryzujemy szyb wentylacyjny podziemnej kopalni węgla brunatnego Montania, prowadzimy warsztaty ze storytellingu, ciesielstwa tradycyjnego, modelarstwa i wiele innych działań wokół dziedzictwa i zabytków – relacjonują gospodarze Górniczej Wioski Niestety ze względu na COVID-19 trzeba było ograniczyć ilość wolontariuszy do połowy ale Ci, którzy są na miejscu pracują ze zdwojoną siłą. Zadanie dofinansowane jest ze środków Narodowy Instytut Dziedzictwa w ramach programu "Wspólnie dla dziedzictwa 2020" .
