https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiat. Twórcom nie przeszkodziła nawet zła pogoda

mona
Uczestnicy pleneru podczas wernisażu w kościele św. Ducha w Chełmnie
Uczestnicy pleneru podczas wernisażu w kościele św. Ducha w Chełmnie mona
W kościele św. Ducha w Chełmnie podsumowany został II Ogólnopolski Plener Malarski w powiecie chełmińskim. Wystawę, która powstała z prac uczestników, można oglądać do połowy sierpnia. Różnorodność to jej duży atut.

W Chełmnie, gminie Kijewo Królewskie i okolicy gościło dziesięciu artystów, którzy podczas swojego pobytu stworzyli kilkadziesiąt prac plastycznych.

Wszystkie ich prace zostały wyeksponowane podczas poplenerowej wystawy w kościele św. Ducha.

Wszyscy chcieliby to powtórzyć

- Po raz drugi zorganizowaliśmy warsztaty plenerowe- mówił Zbigniew Gamański, wicestarosta powiatu chełmińskiego. - W ubiegłym roku z gminą Chełmno, w tym - z gminą Kijewo Królewskie. Zamierzamy organizować je z kolejnymi gminami naszego powiatu co roku.

- Cieszę się, że mogliśmy pokazać uczestnikom z różnych zakątków Polski naszą gminę - dodał Mieczysław Misiaszek, wójt gminy Kijewo Królewskie. - Jest w niej wiele miejsc, zabytków, które chciałoby się odrestaurować i ocalić od zapomnienia przenosić ich urok na obrazy. Mam nadzieję, że nie macie poczucia zmarnowanego czasu i życzyłbym sobie, abyśmy mogli projekt kontynuować.

Pomysłodawczyni pleneru Jadwiga Maj nie kryła, że w tym roku artystom przyszło zmierzyć się z pogodą, która ich nie rozpieszczała.

- Z powodu niesprzyjającej pogody plener był trudny - zaznaczyła Jadwiga Maj. - Jednak te trudy wynagrodziła nam gościnność oraz możliwość poznania tak urokliwych zakątków Chełmna oraz gminy Kijewo Królewskie. Jesteśmy zachwyceni tym, że mogliśmy oglądać tak piękne rzeczy. Mobilizowaliśmy się zatem, aby trochę prac powstało. Łącznie w ciągu ośmiu dni udało nam się stworzyć ponad sześćdziesiąt obrazów.

Prace wykonane zostały różnymi technikami, wymagającymi dużego nakładu pracy.
- Efekty są wspaniałe - podkreśla Jadwiga Maj. - Jest tu dużo akwareli, pasteli, prac wykonanych akrylem, farbami olejnymi lub rozwodnionym tuszem, które wyglądają jak czarno-białe fotografie - wymieniała pomsłodawczyni pleneru.

Co konkretnie można zobaczyć na obrazach?

- Gołębnik w Szymbornie, kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w Trzebczu, który wymaga już odrestaurowania; pałac Fundacji świętego Zefiryna w Bajerzu i jego wieżę. Są także widoki na Zbocza Płutowskie - wymienia wójt Misiaszek. - Na jednej z prac pojawiły się bunkry w Kiełpiu, w których znajdują się nietoperze.

Natomiast na obrazach z Chełmna widać między innymi wieżę ciśnień, ulicę Toruńską z fragmentem kościoła św. Ducha oraz Basztę Prochową i wejście do kościoła w klasztorze.

Otwarty dla turystów

Kościół św. Ducha, w którym znajduje się wystawa, jest otwarty dla turystów przez cały tydzień, od godz. 10 do 17.
- Jeśli jest dużo turystów kościół otwarty jest nawet do godziny 19, także w soboty i niedziele - mówi Grażyna Krawiec, opiekun kościoła. - Pracuję tu już siódmy rok, odpowiadam na pytania turystów. Zapraszam do obejrzenia prac i eksponatów rycerskich zgromadzonych w kościele.

Czytaj e-wydanie »
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska