- Mimo ciężkiej sytuacji w służbie zdrowie, dzieją się także dobre zmiany. Dzięki zaangażowaniu całego personelu wychodzimy naprzeciw potrzebom lokalnej społeczności - mówi Jacek Misiołek, dyrektor chełmińskiego SP ZOZ. - Niedawno Narodowy Fundusz Zdrowia zadecydował o zakontraktowaniu, na mój wniosek, dodatkowych dwóch łóżek na Oddziale Intensywnej Terapii, dzięki czemu aktualnie posiadamy już sześć w pełni wyposażonych stanowisk.
W Chełmnie znów wpadli mężczyźni z narkotykami
Jak mówi dyrektor lecznicy, wcześniej nie kierowali pacjentów wymagających intensywnego nadzoru medycznego do innych szpitali, ale starali się zapewnić pacjentom obsługę we własnym zakresie.
- W związku z tą zmianą zwiększyła się również obsługa Oddziału - jest jeden lekarz więcej, a także urósł w siłę personel pielęgniarski - dodaje dyrektor Misiołek, który swoje stanowisko piastuje od piętnastu miesięcy.
Pomaga miasto i powiat, szpital dorzuca zaskórniaki
Ponadto, przy współpracy z organem założycielskim - Starostwem Powiatowym w Chełmnie - w szpitalu starają się kupować nowy sprzęt.
- Już teraz możemy pochwalić się aparatem diagnostycznym RTG z opcją robienia zdjęć kości długich, nowym videogastroskopem, który niezbędny jest do dobrej diagnostyki oraz zabiegów górnego odcinka przewodu pokarmowego, jak również sprzętem zabiegowym typu scheiver służącym do wykonywania artroskopii w trakcie zabiegów chirurgicznych - wymienia Jacek Misiołek.
Mieszkańcy już korzystają z nowego, a zarazem nowoczesnego sprzętu.
- Wcześniej nie mieliśmy możliwości robienia aparatem RTG zdjęć kości długich - nie kryje dyrektor. - Z kolei aparat służący do artroskopii znajduje się na wyposażeniu oddziału chirurgicznego. Z jego użyciem wykonywane są zabiegi ortopedyczne, na przykład artroskopia kolana.
Sprzęt medyczny tani nie jest. Każdy kolejny jego zakup to powód do zadowolenia - zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów.
Aparat RTG kosztował 779.608,29 złotych, z czego 50 tys. złotych stanowiło dofinansowanie z Urzędu Miasta Chełmna, a 70.608,78 złotych - ze Starostwa Powiatowego w Chełmnie. Pozostała część została pokryta ze środków własnych szpitala. Z kolei artroskop scheiver kosztował 142.789,17 złotych i był w całości sfinansowany przez Starostwo Powiatowe. Natomiast na gastroskop trzeba było wydać 56.376 złotych i zostało to sfinansowane ze środków własnych szpitala.
- Podnosimy jakość naszych usług z myślą o chorych. Chcemy sprostać - w jak największym i najlepszym stopniu - potrzebom naszych pacjentów - podkreśla szef lecznicy w Chełmnie.
Poradnia znów zacznie przyjmować
W szpitalu od końca lipca nieczynne są poradnie - medycyny pracy i rehabilitacyjna.
Dobra wiadomość - ta druga - już od poniedziałku, 26 sierpnia, znów przyjmować będzie pacjentów.
