Inwestycja zakłada budowę trzykondygnacyjnego nowego budynku o powierzchni użytkowej 3,5 tys. metrów kwadratowych, w którym powstaną wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt pracownie diagnostyczne (dwie rezonansowe, cytometrii i endoskopowa oraz przeniesiona z istniejącego budynku pracowania USG) oraz dwupoziomowego podziemnego parkingu na 93 miejsca.
Koszt budowy i wyposażenia wynosi 60 mln zł. Finansowanie opiera się o program regionalny perspektywy 2021-2027 i wkład własny szpitala. Roboty budowlane potrwają 18 miesięcy. Wykonawcą inwestycji została wyłoniona w przetargu spółka Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Ebud-Przemysłówka z Bydgoszczy.

- Ta inwestycja to kolejny krok w rozwoju placówki, która od lat jest jedną z najlepszych tego typu lecznic w kraju. Nie spoczywamy na laurach, inwestujemy, by utrzymać obecny wysoki poziom diagnostyki i leczenia. W medycynie nie ma zakończonych projektów. Szpitale, zwłaszcza te najważniejsze w regionie, muszą być stale modernizowane, co oznacza zakupy sprzętu i aparatury medycznej najnowszej generacji, a także rozbudowę szpitalnych kompleksów - podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Edward Hartwich, dyrektor WSD zapewnia, że inwestycja unowocześni zaplecze diagnostyczne szpitala i zabezpieczy potrzeby z zakresu diagnostyki obrazowej pacjentów leczonych w szpitalu oraz przekierowywanych z innych placówek medycznych.
- Przewidujemy pacjentów z regionu, a także z innych regionów Polski - szczególnie w przypadku tych, którzy korzystają ze świadczeń oddziałów zabiegowych, wykonujących wysokospecjalistyczne, interdyscyplinarne zabiegi, również we współpracy ze specjalistami z innych krajów: np. operacje nowotworów ośrodkowego układu nerwowego, leczenie niedosłuchu - mówi dyrektor szpitala.
Kompleks Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy powstał praktycznie od podstaw i został oddany do użytku w 2015 roku. Budowa i pierwsze zakupy sprzętu medycznego były jedną z największych takich inwestycji w kraju. Było to zarazem najbardziej spektakularne przedsięwzięcie pierwszej części marszałkowskiego programu modernizacji najważniejszych placówek medycznych województwa.
WSD od lat znajduje się w czołówce najlepszych szpitali w kraju. Jest ponadto jednym z nielicznych polskich ośrodków, który specjalizuje się w leczeniu chirurgicznym i onkologicznym trudno dostępnych guzów głowy i szyi, w tym szczególnie guzów podstawy czaszki. W 2020 roku zespół otolaryngologiczno-neurochirurgiczny podjął się, z sukcesem, pierwszej w Europie Środkowo-Wschodniej operacji wszczepienia implantu słuchowego do pnia mózgu. Rok później zespół specjalistów WSD przeprowadził niezwykle skomplikowaną operację usunięcia rozległego guza podstawy czaszki u 8-letniego chłopca.
