- Są to głównie gminy, gdzie powódź spowodowana była wysoką falą na Wiśle i jej
dopływach. A także te, w których nastąpiło zalanie upraw wskutek deszczy nawalnych na przełomie maja i czerwca - informuje Domicela Duszka z Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Większość tych gmin położona jest w powiatach: aleksandrowskim, bydgoskim, chełmińskim, radziejowskim, świeckim, toruńskim i włocławskim. Komisje powołano także w miastach: Grudziądz, Bydgoszcz, Toruń, Lipno i Kowal.
- Obecnie powołane przez wojewodę komisje szacują straty w gospodarstwach rolnych - dodaje Domicela Duszka.
W przypadku, gdy wielkość strat przekroczy 30 proc. średniej produkcji z trzech lat, rodzina rolnicza może liczyć na pomoc, określoną w tzw. Programie pomocy, który przyjęła Rada Ministrów.
Zgodnie z projektem rozporządzenia (prawdopodobnie zostanie podpisany w tym
tygodniu) rolnicy poszkodowani przez powódź mogą składać wnioski o pomoc w gminie (właściwej ze względu na miejsce zamieszkania), do 30 września. - Z tego wynika, że wypłata pomocy może być uruchomiona w październiku -tłumaczy Duszka.
Rolnicy mogą również skorzystać z preferencyjnego kredytu, który zostanie uruchomiony przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wniosek wojewody złożony w ciągu 3 miesięcy od stwierdzenia klęski.