Powstała Krajowa Rada Wieprzowiny. Organizacje branżowe chcą razem walczyć o odbudowę pogłowia świń w Polsce

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Liczba świń 31 grudnia 2023 r. wynosiła 9 579 134 sztuki, wynika z Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt, który prowadzi ARiMR.
Liczba świń 31 grudnia 2023 r. wynosiła 9 579 134 sztuki, wynika z Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt, który prowadzi ARiMR. pixabay.com/iambee
- Postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce - największe organizacje branżowe połączyły siły, aby skuteczniej reprezentować interesy polskich hodowców i przetwórców wieprzowiny - piszą przedstawiciele 7 organizacji związanych z branżą trzody chlewnej. Na początku 2024 roku powołali do życia Krajową Radę Wieprzowiny.

Pogłowie świń w Polsce pozostaje na niższym poziomie niż po zakończeniu II wojny światowej, przypominają związki branżowe. W 2022 roku dziennie likwidowano koło 24 stad trzody chlewnej. Wspólne działania mają skuteczniej zmieniać sytuację.

Krajowa Rada Wieprzowiny powołana do życia

- Można powiedzieć, że nasza inicjatywa jest wynikiem rozmów, jakie toczyły się od jesieni zeszłego roku z przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - informuje Bartosz Czarnik, rzecznik prasowy Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus.

Pod Piotrkowem Trybunalskim 4 stycznia 2023 spotkali się przedstawiciele 7 organizacji związanych z branżą trzody chlewnej:

  • NSZZ Solidarność RI,
  • POLPIG,
  • POLSUS,
  • PZPNŚ,
  • Wieprz Polski,
  • Polskie Mięso,
  • UPEMI.

Podczas spotkania została powołana Krajowa Rada Wieprzowiny, której najważniejszym zadaniem będzie przygotowanie strategii rozwoju branży trzody chlewnej, a w szczególności odbudowa pogłowia loch i krajowej produkcji prosiąt.

Krajowa Rada Wieprzowiny
Krajowa Rada Wieprzowiny nadesłane materiały prasowe KRW

- Naszym głównym celem jest to, aby obecne władze ministerstwa wzięły pod uwagę opinie najlepszych ekspertów w tym zakresie, a więc samych hodowców i przetwórców. To właśnie oni najlepiej wiedzą, jak sprawić, aby polska branża trzody chlewnej mogła się odrodzić.

Przedstawiciele sektora trzodziarskiego przekonują, że siłą polskiego rolnictwa są gospodarstwa rodzinne i to na nich chcą oprzeć odbudowę pogłowia loch i rozwój sektora.

- Przykłady zagraniczne pokazują, że proces rozwoju jest możliwy, nawet w dobie problemów z ASF. Dlatego jeśli to będzie możliwe, będziemy wykorzystywać rozwiązania innych lub tworzyli własne, które mogą lepiej być wykorzystane w Polsce.

Organizacje rolnicze deklarują, że KRW jest organem apolitycznym i będzie działać autonomicznie, tworząc własne niezależne struktury robocze, kierując się ustalonymi przez siebie kryteriami, zasadami i regulaminem. Do realizacji celów solidarnie będzie gromadzić niezbędne środki i zaplecze techniczne oraz wystąpi o finansowanie zewnętrzne, które ma wesprzeć realizację celów grupy. KRW pozostaje otwarta na współpracę z innymi organizacjami zainteresowanymi wspólnym działaniem na rzecz rozwoju sektora trzody chlewnej.

Teraz członkowie nowopowołanej rady liczą na szybkie rozpoczęcie rozmów ze stroną rządową, na początek chcą się spotkać z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera