MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odzysk zużytych opon w gospodarstwie. Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie wyklucza ułatwień dla rolników

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
- Rolnik  powinien okazać jedynie oświadczenie o wykorzystaniu opon do obciążania pryzm kiszonkowych, które będzie równoznaczne z tym, że nie zostanie na niego nałożony żaden mandat - proponują izby rolnicze
- Rolnik powinien okazać jedynie oświadczenie o wykorzystaniu opon do obciążania pryzm kiszonkowych, które będzie równoznaczne z tym, że nie zostanie na niego nałożony żaden mandat - proponują izby rolnicze Getty Images
Argumenty rolników, że zdobywanie pozwolenia na obciążenie pryzm z kiszonką oponami jest zbędnym utrudnieniem, dotarły do ministerstwa klimatu i środowiska. Resort odpowiada, że ułatwienia są możliwe.

- Opony to najlepszy sposób zabezpieczania folii na kiszonce, który jest powszechny na całym świecie – zwracają uwagę środowiska rolnicze.

Tymczasem, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska, wykorzystanie zużytych opon do obciążania pryzm kiszonkowych to odzysk odpadów, na który trzeba uzyskać pozwolenie.

- Niestety, proces ten jest długotrwały i rolnicy na uzyskanie stosownego pozwolenia muszą czekać od kilku tygodni do niekiedy nawet kilku miesięcy – podkreśla Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Wystarczyłoby oświadczenie

Federacja zwróciła się z prośbą o interwencję w tej sprawie do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - To dotyczy wielu rolników w Polsce. Powinni zostać zwolnieni z obowiązku uzyskania zezwolenia na przetwarzanie opon – tłumaczy PFHBiPM.

Pismo w sprawie stosowania zużytych opon na pryzmach wystosowała też Krajowa Rada Izb Rolniczych, skierowała je do Ministerstwa Klimatu i Środowiska:

- Rolnik, który posiada udokumentowaną produkcję zwierzęcą, w której wykorzystuje się paszę w postaci kiszonki, w przypadku kontroli powinien okazać jedynie oświadczenie o wykorzystaniu opon do obciążania pryzm kiszonkowych, które będzie równoznaczne z tym, że nie zostanie na niego nałożony żaden mandat. Naszym zdaniem potrzebna jest taka zmiana w ustawie.

Zmiana jest możliwa

Chodzi o ustawę o odpadach, która przewiduje możliwość zwolnienia z konieczności uzyskania zezwolenia na przetwarzanie śmieci - Minister właściwy do spraw gospodarki w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw klimatu, może określić w drodze rozporządzenia rodzaje i ilość odpadów, które mogą być objęte zwolnieniem oraz metodę ich przetwarzania – odpowiada Anita Sowińska, podsekretarz staniu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Ministerstwo skonsultowało sprawę z resortem rozwoju i technologii właściwym do opracowania takiego rozporządzenia.

- Informuję, że postulat Krajowej Rady Izb Rolniczych zostanie rozważony z przypadku rozpoczęcia prac nad tym rozporządzeniem – uzupełnia Anita Sowińska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska