Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie Myślęcinek na bis. Gdzie? Przy wjeździe do Fordonu

pio
Na tych niezagospodarowanych terenach będzie Park Akademicki - taka jest koncepcja Miejskiej Pracowni Urbanistycznej
Na tych niezagospodarowanych terenach będzie Park Akademicki - taka jest koncepcja Miejskiej Pracowni Urbanistycznej Jarosław Pruss
Na około 60 hektarach między Auchan a Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym ma powstać Park Akademicki.

Gdańsk ma swój Park Akademicki na terenach dawnego cmentarza. Będzie miała i Bydgoszcz, na ziemiach pogórniczych. I to ponad sześć razy większy niż gdański.

Park linowy, skatepark, skimpark (do uprawiania sportów wodnych i zimowych), baza nurkowa, plac zabaw i oczko wodne - m.in. te atrakcje mają się znaleźć w nowym parku. Taka jest koncepcja Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w ratuszu.

Wiadomości z Bydgoszczy

Duże pole do popisu
- W planie inwestycyjnym na bieżący rok jest wpisana ta pozycja, dotycząca terenów pogórniczych przy ulicy Rejewskiego, na cele sportowo-rekreacyjne - wyjaśnia Lucyna Kojder-Szweda, dyrektorka Wydziału Inwestycji Miasta.
Park ma rozpościerać się od ulicy Rejewskego do Akademickiej, będzie ograniczony torami kolejowymi i działkami Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. W sumie będzie to około 60 hektarów - informuje Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektorka MPU.

Obejmie np. dwie glinianki, które mieszkańcy Fordonu traktują latem jako kąpieliska.
3 lata zaplanowane

Na realizację inwestycji zaplanowano ten, przyszły i 2014 rok. Prace powinny ruszyć jeszcze w bieżącym.
Najpierw urzędnicy muszą załatwić sprawy formalno-prawne. Do miasta należy tylko 16 hektarów terenu wyznaczonego pod inwestycję. Skarb Państwa ma najwięcej, bo 28. Kolejne 8,5 hektara to własność UTP. Pozostałe grunty mają prywatnych właścicieli.

Będzie zgoda cegielni?
- Polskie Cegielnie od 2006 roku dzierżawią tam od Skarbu Państwa tereny, z których wydobywane są złoża - kontynuuje Rembowicz-Dziekciowska. - Koncesja jest ważna do 2020 roku, jednak żadne prace tam się nie odbywają. Można byłoby wygasić koncesję pod warunkiem, że Polskie Cegielnie się na to zgodzą.
A gdy ratusz uporządkuje formalności? Urzędnicy przygotują projekt koncepcyjny uwzględniający rozpoznanie geologiczne gruntów pod park. Potem - projekt budowy.
Ile inwestycja ma kosztować? - Około 6 milionów złotych - odpowiada Kojder-Szweda. - Pieniądze pochodzą z budżetu miasta.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska