https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie Wielkopolskie w Inowrocławiu. Co, gdzie, kiedy?

(x)
Pomnik Powstańców Wielkopolskich
Pomnik Powstańców Wielkopolskich
Prezydent Inowrocławia serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w obchodach 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

Inowrocławskie uroczystości mają charakter wojewódzki, a patronat honorowy nad nimi objęli marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński, marszałek województwa Piotr Całbecki oraz wojewoda Rafał Bruski.

Gośćmi specjalnymi uroczystości będą Agnieszka Cyms-Chmielewska i Rafał Cyms, wnukowie kpt. Pawła Cyma, przywódcy powstania.

We wtorek, 6 bm., o godz. 14.30 w sali sesyjnej ratusza zostanie otwarta wystawa pt. "Pamiątki z Powstania Wielkopolskiego", na którą złożą się dokumenty, mundury i zdjęcia, udostępnione przez Tadeusza Konieczkę z Inowrocławia i Sebastiana Witkowskiego z Janikowa, a także ze zbiorów zgromadzonych przez Teresę Świercz w Izbie Pamięci i Wychowania Patriotycznego z Gimnazjum im. Św. Wojciecha w Inowrocławiu. Wstęp na wystawę jest wolny.

Również we wtorek, o godz. 18.00, arcybiskup Henryk Muszyński odprawi mszę św. w intencji powstańców wielkopolskich w kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Pannie. Nabożeństwo uświetni występ orkiestry dętej "Solino" Inowrocławskich Kopalni Soli SA, a udział w nim wezmą władze samorządowe miasta, dowództwo Garnizonu Inowrocław z kompanią honorową oraz członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Wiarus" z Poznania. Organizatorzy zapraszają do udziału we mszy delegacje szkół, organizacji i instytucji z pocztami sztandarowymi. Po mszy nastapi uroczysty przemarsz z pochodniami i w asyście orkiestry górniczej pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich, gdzie zgodnie z ceremoniałem wojskowym odbędzie się apel pamięci.

W środę, 7 bm., o godz. 12.00 na inowrocławskim Rynku nastąpi dalszy ciąg uroczystości - rozpocznie się rekonstrukcja walk powstańczych, przygotowana według scenariusza Edmunda Mikołajczaka. Czynny udział w niej wezmą członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Wiarus" oraz uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza i Zespołu Szkół Katolickich, a także gość specjalny uroczystości - kompania witkowsko-gnieźnieńska pod dowództwem Grzegorza Musidlaka.

Uczestnicy imprezy przejdą od Rynku do koszar przy ul. Dworcowej. Po drodze będzie można obserwować rekonstrukcję wydarzeń, które miały miejsce w Inowrocławiu 90 lat temu, w tym m.in. walki o pocztę, obalenie zrekonstruowanego pomnika cesarza Wilhelma, symulacja walk pojazdów pancernych. Będzie też można zbierać okolicznościowe karty pocztowe. Będą one dostępne na trasie przemarszu, a wszyscy, którzy zgromadzą komplet 8 pocztówek, wezmą udział w losowaniu nagród (w tym celu należy zgłosić się do specjalnego namiotu na placu apelowym w koszarach). Inną pamiątką uroczystości będzie specjalnie z okazji jubileuszu wydana jednodniówka "Dziennik Kujawski", którą będzie można dostać nieodpłatnie na Rynku oraz w koszarach.

Zwieńczeniem obchodów 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego będzie odsłonięcie w koszarach przy ul. Dworcowej tablicy upamiętniającej śmierć nieznanego powstańca.

Na zakończenie na wszystkich uczestników uroczystości czekać będzie wojskowa grochówka.

Organizatorami uroczystości roczniowych są: Urząd Miasta, Inowrocławski Dom Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji, oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Trochę za cicho było jak na setną rocznicę ! :(

J
Jumanji.

A tu już setna rocznica, ciekawe jak wierchuszka zareaguje ?

Nakaże przemilczeć czy dostąpi zaszczytu  przystępując oficjalnie do uczczenia pamięci lokalnych bohaterów?

(...)

p
pancerniak
Gwoli ścisłości - od strony rekonstrukcji walk powstańczych w uroczystościach jako organizator wzięła udział Sekcja Historyczna Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia, a nie Grupa Rekonstrukcji Historycznej Wiarus - która była zaledwie jednym z wielu uczestników biorących w niej udział, obok innych jak np. Grupa Rekonstrukcyjna „Salamandra" Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 7. Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich i Grupa Rekonstrukcji Historycznej 7. Dywizjonu Artylerii Konnej i wiele, wiele innych
t
tuborg
POlityka historyczna aleśmy sobie rządzicieli wybrali
t
telesfor
Nijaki Chlebowski z PO powiedział, że Powstanie Wielkopolskie było w... 1880 roku....
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska