https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

II Marsz Terenowy 2025 w Żninie. Ku pamięci Powstańców Wielkopolskich

Szymon Cieślak
II Marsz Terenowy ku pamięci Powstańców Wielkopolskich 2025 w Żninie.
II Marsz Terenowy ku pamięci Powstańców Wielkopolskich 2025 w Żninie. Szymon Cieślak
W Żninie zorganizowano po raz drugi Marsz Terenowy ku pamięci Powstańców Wielkopolskich. Wzięło w nim udział blisko pięćdziesiąt osób.

Wydarzenie, które odbyło się w poniedziałek (31.03.2025) w Zespole Szkół Technicznych w Żninie zorganizowało Stowarzyszenie Browarowa Większy Format, a przedsięwzięcie wsparło Ministerstwo Obrony Narodowej.

W zorganizowanym po raz drugi Marszu Terenowym ku pamięci Powstańców Wielkopolskich wzięło udział 10 grup, w sumie 49 osób z różnych szkół w Żninie. W trakcie marszu musieli odwiedzić miejsca związane z Powstaniem Wielkopolskim, ale nie tylko. Były to: Pomnik Walk i Męczeństwa, Żniński Dom Kultury, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna, Muzeum Ziemi Pałuckiej (w tym miejscu czekali na nich z zadaniem rekonstruktorzy z grupy GRH Wielkopolska przez Wieki), tablice upamiętniające żnińskich Powstańców, Szkoła Podstawowa nr 1. W wielu miejscach, czekały na nich zadania. Po powrocie do szkoły były zmagania na wirtualnej strzelnicy.

- Od godz. 9.30 młodzi przyszli aby zdobić dwie odznaki: srebrną i brązową PTTK INO, czyli Idziemy Na Orientację. Młodzież otrzymała instrukcje, długopisy, wodę, wysłuchała prelekcji o bezpiecznym zachowaniu na drodze. Mogli użyć QR-kodów, które wiszą na ścianach do aplikacji, która została specjalnie przygotowana przez ucznia naszej szkoły, klasy 2 technikum programistycznego, Filipa Bednarka. Dzięki tej aplikacji można było przesyłać odpowiedzi i zdjęcia z trasy. Trasa liczyła 12 kilometrów i obejmowała część miasta Żnina. Zadania były dostosowane do dwóch poziomów trudności. Na przykład trzeba było odczytać alfabet Morse'a, odszyfrować współrzędnie geograficzne, ułożyć rozsypanki, zaśpiewać. To ostatnie zadanie dla niektórych okazało się najtrudniejsze. Niektóre drużyny trochę się zagubiły. Słyszałam, że jedna z drużyn zrobiła dwa dodatkowe kilometry. Najważniejsze, że wszyscy dotarli do mety. Ostatnim zadaniem było strzelanie do tarczy na strzelnicy wirtualnej. Jeżeli Powstańcy Wielkopolscy patrzą na nas z góry, to na pewno z uśmiechem widzą w jak nowoczesny sposób kultywujemy ich pamięć - powiedziała Wioletta Olesiak, prezes Stowarzyszenia Browarowa Większy Format, które działa przy Zespole Szkół Technicznych w Żninie.

II Marsz Terenowy ku pamięci Powstańców Wielkopolskich (31.03.2025) w Żninie. Wyniki:

  1. Rafał Malicki, Albert Teodorczyk, Igor Tkacz, Wojciech Domagalski, Jakub Słodkiewicz.

  2. Filip Trela, Miłosz Muszyński, Kacper Babiński, Szymon Pieczyński, Fabian Rozwarski.

  3. Joanna Olesiak, Julia Nawrocka, Julia Cichoń, Jakub Wodziński, Kornelia Jusik, Hanna Zielińska.

Po wręczeniu nagród, uczestnicy marszu otrzymali z rąk przedstawiciele Pałuckiego Oddziału PTTK w Żninie brązowe i srebrne odznaki Idziemy na Orientację.

Relacja z I Marszu Terenowego ku pamięci Powstańców Wielkopolskich w Żninie

Co ciekawe, o możliwość udziału w marszy pytali także dorośli, więc organizatorzy w kolejnych edycjach zastanowią się nad ich udziałem.

POLECAMY!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska