- Według stanu na dzień 23 września województwo kujawsko-pomorskie znajdowało się na 4. miejscu wśród województw pod względem udziału spisanych gospodarstw rolnych - przekazuje Michał Cabański z Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy. - Jeżeli spojrzymy na wykorzystanie metod spisywania się, to zwraca uwagę dominacja samospisu internetowego. Z tej formy dotychczas skorzystało ¾ spisanych rolników.
Spis rolny to obowiązek. Do kiedy jest czas na odpowiedzi?
Powszechny Spis Rolny rozpoczął się w Polsce 1 września i potrwa do 30 listopada 2020 roku. - Zakładaliśmy, że dominującą metodą będą wizyty rachmistrzów spisowych, ale pandemia pokrzyżowała nam plany. Jeśli poprawi się sytuacja, rachmistrzowie wyruszą w teren - mówi przedstawicielka Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy.
Spis rolny był jednym z tematów trwającego Forum Rolniczego "Gazety Pomorskiej" 2020.
Zebrane dane są potrzebne m.in. do Wspólnej Polityki Rolnej - określenia nowych programów wsparcia, negocjacji dotyczących rodzajów i wysokości dopłat dla rolnictwa. Dzięki spisowi dowiemy się, jakie zmiany zaszły w sektorze agro w ostatniej dekadzie.
- Pytamy o strukturę dochodów, nie pytamy o wartości. Chcemy wiedzieć, w jakim procencie rolnictwo składa się na dochód gospodarstwa - zapewnia Małgorzata Górka.
Urząd Statystyczny chce zachęcić rolników do spisania się przez internet. Dlatego 1 października rozpocznie się loteria, w której do wygrania będzie sprzęt elektroniczny. Będą mogli wziąć w niej udział ci rolnicy, którzy wypełnią spisowy formularz na stronie spisrolny.gov.pl.
Co sprawia rolnikom największe trudności? Trudnym działem okazało się nawożenie, Jest w tej sekcji najwięcej pytań. - Staramy się uzupełniać listę substancji. Środki ochrony roślin zmieniają się.
Już po pierwszych danych spisowych widać, że dużo osób prowadzi agroturystykę, ta liczba się zwiększa w naszym regionie. Po taką działalność pozarolniczą sięgają zwłaszcza te mniejsze gospodarstwa, szukają dodatkowych źródeł dochodu.
Spisać się można nie tylko w domu. Powstają punkty w gminach
- Bardzo jestem wdzięczna włodarzom gmin i miast, by jak najbliżej dotrzeć - mówi kierownik Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych o pomysłach wójtów, którzy organizują punkty spisowe w m.in. świetlicach wiejskich.
Do logowania jest potrzebny numer gospodarstwa rolnego, a formularz udostępniono na stronie: spisrolny.gov.pl. Od 16 września do gospodarzy telefonują również rachmistrzowie spisowi. Spis telefoniczny działa również w drugą stronę. To rolnik może zadzwonić na infolinię i podać dane związane z prowadzeniem gospodarstwa: 22 279 99 99.
Pytania Powszechnego Spisu Rolnego 2020 obejmują 11 działów:
- Użytkowanie gruntów
- Powierzchnia zasiewów
- Zwierzęta gospodarskie
- Nawożenie
- Ochrona roślin
- Budynki gospodarskie
- Ciągniki, maszyny i urządzenia rolnicze
- Działalność gospodarcza
- Struktura dochodów gospodarstwa domowego z użytkownikiem gospodarstwa indywidualnego
- Aktywność ekonomiczna
- Chów i hodowla ryb
Użytkownik gospodarstwa rolnego, który nie dokonał samospisu internetowego nie może odmówić udzielenia odpowiedzi w formie wywiadu - telefonicznego lub bezpośredniego. Dane podlegają tajemnicy statystycznej.
Powszechny Spis Rolny trwa do 30 listopada 2020 roku. W kolejnym roku odbędzie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (od 1 kwietnia do 30 czerwca). Będzie w pełni realizowany przy użyciu interaktywnego formularza spisowego dostępnego na stronie GUS.
