Poziom zadłużenia Torunia będzie stabilny

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Na zdj. Skarbnik Miasta Magdalena Flisykowska-Kacprowicz
Na zdj. Skarbnik Miasta Magdalena Flisykowska-Kacprowicz Jacek Smarz
W 2017 najwięcej pieniędzy zasili oświatę i opiekę społeczną.

Miasto przygotowało projekt budżetu na 2017 rok. Założono w nim, że dochody wyniosą 1 mld 81 mln zł, co stanowi 104,5 proc. planu na rok 2016. Więcej pieniędzy pozyskanych zostanie z subwencji, dotacji UE, złożonych wniosków o dofinansowanie II etapu projektu „Toruńska Starówka” (4,4 mln zł) oraz projektów dotyczących kształcenia ogólnego, np. „Nauka - to takie proste” (2,8 mln zł).

Wydatki zaplanowano na poziomie 1 mld 182 mln 500 tys. zł (w tym wydatki inwestycyje - 280 mln 550 tys. zł).

- W planie inwestycyjnym zapisano 26 zadań, dla których przewiduje się pozyskanie dofinansowania. Dla 11 z nich miasto złożyło już wnioski o dofinansowanie ze środków POIiŚ oraz RPO WK-P, dla kolejnych planowany termin złożenia aplikacji przypada w grudniu 2016 roku i w I kwartale 2017 r. Na prace związane z przygotowaniem nowych inwestycji zapisano w projekcie budżetu 9,2 mln zł. Realizację części z inwestycji uzależnia się od decyzji o pozyskaniu środków zewnętrznych - informuje prezydent Torunia Michał Zaleski.

Czytaj również: Sting wystąpi w toruńskich Jordankach! Koncert dla "wyjątkowych ludzi Torunia"

Najwięcej pieniędzy w przyszłorocznym budżecie przeznaczono na oświatę, opiekę społeczną oraz komunikację miejską. Warto dodać, że nie przewiduje się podwyżki cen biletów MZK.

Wynagrodzenia w sferze oświaty i edukacyjnej opieki wychowawczej wyniosą w przyszłorocznym planie 235 mln zł (o 2,1 mln zł więcej niż w br.). Uwzględniono tu już środki na zapowiadane przez rząd podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli o 1,3 proc., które mają obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. Pozostałe wydatki związane z utrzymaniem systemu oświaty, łącznie z dotacjami dla placówek niepublicznych, zaplanowano na poziomie zbliżonym do wydatków roku 2016 - 82,8 mln zł.

Większe o 4,75 mln będą wydatki na zadania w zakresie ochrony zdrowia i polityki społecznej. Na usługi opiekuńcze i finansowanie pobytu w domach pomocy społecznej większej liczby osób zaplanowano dodatkowe 4.810 tys. zł. 151 tys. zł przeznaczono na działania na rzecz aktywności seniorów i integracji społecznej osób starszych (Toruńska Karta Seniora i serwis www.seniorzy.torun.pl). 164 tys. zł przeznaczono ponadto na kolejny rodzinny dom dziecka i zawodową rodzinę zastępczą.

12,65 mln zł przeznaczono na remonty. Najwięcej, bo 6,57 mln zł) wydanych zostanie na remonty dróg, a 5 mln zł potrzeba na remonty placówek oświatowych. 555 tys. zł pochłonie realizację programu poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, który będzie realizowany w latach 2017-2019, a jego całkowity koszt wyniesie 5,6 mln zł.

Przewidywany deficyt wynosić ma 101 mln 500 tys. zł, a planowane zadłużenie na koniec roku 2017 wyniesie 992.860 tys. zł.

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie