Poznań: Drag queen Lola czytała dzieciom książkę o Adasiu, któremu wyrosły skrzydła [ZDJĘCIA]

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Lola czytała dzieciom książkę "Nietypowy Adaś". To historia chłopca, któremu wyrosły skrzydła
Lola czytała dzieciom książkę "Nietypowy Adaś". To historia chłopca, któremu wyrosły skrzydła Waldemar Wylegalski
W kawiarni „Pora Dnia” w niedzielę odbyło się spotkanie „Drag queen czyta dzieciom”. Przyszło sporo mam z dziećmi. Wszyscy dobrze się bawili. Jeśli ktoś liczył na zadymę, to się rozczarował. Organizatorzy jedynie wyprosili ekipę telewizji publicznej.

"Drag" z angielskiego oznacza bycie w przebraniu przeciwnej płci, "queen" – królowa. Drag queen to postać sceniczna, w którą wcielają się artyści, najczęściej mężczyźni, przestawiająca karykaturalnie postacie kobiece poprzez użycie mocnego, wyzywającego makijażu, kolorowych, efektownym czy prowokujących ubrań.

To właśnie drag queen o pseudenimie Lola w niedzielne przedpołudnie czytała dzieciom książkę w kawiarni "Pora dnia" na poznańskiej Wildzie.

- Adaś od zawsze był typowym chłopcem. Zupełnie typowym. Aż do dnia, w którym odkrył, że…” - tak rozpoczyna się książka pt. „Nietypowy Adaś” Toma Percivala, którą Lola zdecydowała się przeczytać dzieciom w kawiarni „Pora Dnia”, znajdującej się na Wildzie.

Czytaj też: Radny Koalicji Obywatelskiej: Miasto nie jest od afirmowania społeczności LGBT

- To książka o chłopcu, któremu wyrosły skrzydła. Na początku wstydzi się tego. Później odkrywa, że takich dzieci jak on jest dużo – wyjaśnia dzieciom Lola, dodając, że jej córka bardzo lubi bajki. - Ta historia uczy nas akceptacji inności. Każdy z nas jest nietypowy i nie ma w tym nic złego.

- Wygląda pani strasznie. Mogłaby pani grać główną rolę w horrorze – mówi Leon, nachylając się do Loli.

- Nie lubisz bajek, Leonie? - pyta Lola.

- Nie chciałem tutaj przychodzić, ale mama mnie zmusiła – odpowiada szczerze Leon.

Sprawdź też:

Gdy jednak Lola rozpoczyna czytanie książeczki, Leon wraz z innymi dziećmi siedzi i z uwagą słucha opowieści. Jest starszy od pozostałych maluchów, które żywo reagują, na każde słowo Loli, przyglądają się jej skrzydłom.

3,5-letniej Jasi, córce Loli nie podoba się, gdy mama zakrywa skrzydła płaszczem, bo pióra są takie ładne i kolorowe.

- A to jest facet czy kobieta? - pyta starsza pani, wskazując na Lolę. Po zakończeniu czytania wychodzi i udziela wywiadu telewizji publicznej. Tymczasem w kawiarni w najlepsze trwa zabawa i bitwa na poduszki.

- Nie widzę nic kontrowersyjnego w tego rodzaju spotkaniach – twierdzi Ola, mama dwóch synów, z których starszy ma 3 lataka, a młodszy dopiero 6 miesięcy. - Regularnie odwiedzamy bibliotekę. Dużo czytamy dzieciom. Starszy syn lub bajki.

Czytanie, którego organizatorami byli Grupa Stonewall i wildecka kawiarnia „Pora Dnia”, odbyło się w ramach trwającej piątej edycji Poznań Pride Week. Festiwal rozpoczął się w sobotę i potrwa do 6 lipca, kiedy to zakończy ją Marsz Równości.

Czytaj więcej: Marsz Równości 2019. - Próbują zablokować marsz zmasowaną akcją - informuje Grupa Stonewall

Odmówił druku plakatów LGBT, sąd nakazał mu wykonać usługę. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że miał prawo jej odmówić - zobacz wideo:

źródło: TVN24

Sprawdź też:

Wideo

Materiał oryginalny: Poznań: Drag queen Lola czytała dzieciom książkę o Adasiu, któremu wyrosły skrzydła [ZDJĘCIA] - Głos Wielkopolski

Dodaj ogłoszenie