17 czerwca Senat zajął się projektem Tarczy Antykryzysowej 4.0, czyli Ustawą o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19. Ustawa została skierowana do dalszych prac komisji sejmowych z ponad 100 poprawkami - poinformowała Polska Agencja Prasowa. Senatorzy nie zgodzili się na zmiany w kodeksach, m.in. w Kodeksie karnym. Zanegowali również te fragmenty projektu, które nie były bezpośrednio związane z COVID-19 lub ich związek z epidemią był luźny.
Wielu przedsiębiorców skarży się na opóźnienia z wypłatami pożyczek z urzędu pracy. Zwłaszcza na przełomie kwietnia i maja urzędnicy nie nadążali z rozpatrywaniem wniosków o pożyczkę, przez co środki wpływały na konto z opóźnieniem.
Ile czasu zajmuje rozpatrzenie wniosku o pożyczkę z PUP?
Jeżeli wniosek jest kompletny i prawidłowo wypełniony, a wnioskodawca spełnia kryteria uprawniające do pożyczki, pieniądze powinny wpłynąć na jego konto w ciągu dwóch dni od pozytywnego rozpatrzenia wniosku.
- Nie ma określonego czasu na rozpatrzenie wniosku, jednak przyjęliśmy założenie, że rozpatrujemy je niezwłocznie. Zgodnie z umową środki przelewamy w ciągu dwóch dni po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. Wszystkie wnioski z tarczy antykryzysowej są traktowane priorytetowo – podkreśla Janusz Wiczkowski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bytowie.
Może się zdarzyć, że urząd pracy nie będzie w stanie wypłacić środków w założonym wcześniej terminie, a czas oczekiwania na wsparcie trzeba będzie liczyć w tygodniach. Nie każdy jednak wie, że termin wydania decyzji o pożyczce można przyśpieszyć.
- Gdy wniosek jest złożony elektronicznie, nie zawiera błędów i jest kompletny, potrzebujemy na jego rozpatrzenie ok. dwóch dni. Niestety, bardzo duża liczba dokumentów wpływa do nas z błędami, bez załączników oraz drogą papierową. To znacznie wydłuża czas rozpatrzenia wniosku, a termin wypłaty w dużej mierze zależy od samego wnioskodawcy, tzn. od tego, jak szybko uzupełni on braki – tłumaczy Janusz Wiczkowski.
Na czym polega atrakcyjność pożyczki 5000 zł?
Oprocentowanie pożyczki z urzędu pracy jest stałe. W skali roku wynosi ono 0,05 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski.
Spłata pożyczki nie może trwać dłużej niż 12 miesięcy. Ustawodawcy przewidzieli okres karencji w spłacie kredytu wraz z odsetkami. Spłatę można rozpocząć najpóźniej po 3 miesiącach od dnia udzielenia pożyczki.
Rada Ministrów może przedłużyć okres spłaty pożyczki w drodze rozporządzenia, ze względu na okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub okres obowiązywania stanu epidemii.
Jak umorzyć pożyczkę 5000 zł?
Warto wiedzieć, że pożyczka w kwocie 5000 zł nie zostanie umorzona z urzędu, chyba że zmienią to przepisy tarczy 4.0. Obecnie mikroprzedsiębiorca może wnioskować o umorzenie pożyczki wraz z odsetkami.
Na jaką pomoc na rynku pracy możesz liczyć w czasie pandemii...
Aby wniosek rozpatrzono pomyślnie, w ciągu 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki nie wolno zamknąć, ani zawiesić działalności gospodarczej. (Ciągłość prowadzenia firmy można łatwo sprawdzić w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, czyli w CEIiDG.) Przy braku ciągłości należy zwrócić uzyskane środki i odsetki.
Wniosek o umorzenie pożyczki 5000 zł zawiera oświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki. Pożyczkobiorca, który chce, aby pożyczka była bezzwrotna, musi spełnić warunek aktywności firmy przez ten czas. Oświadczenie o ciągłości prowadzenia działalności gospodarczej składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej. Oznacza to, że za złożenie fałszywego oświadczenia grozi kara.
Te rodzaje wsparcia możesz uzyskać z urzędu pracy, jeśli mas...
Istnieje jeszcze jeden, kłopotliwy dla przedsiębiorców warunek, który trzeba spełnić, zanim Tarcza Antykryzysowa 4.0 wejdzie w życie. Na złożenie wniosku o umorzenie pożyczki jest tylko 14 dni, licząc po upływie trzech miesięcy od daty udzielenia pożyczki. Termin łatwo więc przegapić.
