Po przeanalizowaniu przyczyn 1,6 mln zgonów mężczyzn i kobiet w wieku 16-74 lata w Wielkiej Brytanii z lat 1991-2000 ustalono, że murarze, malarze i dekarze umierają dwukrotnie częściej niż inni z powodu uzależnienia od narkotyków.
Gdzie jest większe ryzyko śmierci?
Najczęstszą przyczyną zgonów kucharzy, barmanów i marynarzy jest nadużywanie alkoholu. Z kolei ludzie wykonujący zawód krawca lub fryzjera umierają dziewięć razy częściej niż inni z powodu wirusa HIV/AIDS.
Dr David Coggan z Medical Research Council w Southampton, który kierował zespołem badawczym stwierdził: "To badanie pokazuje, że istnieją znaczne różnice między grupami zawodowymi, jeśli chodzi np. o ryzyko zgonu związane z narkotykami i chorobami związanymi z nadużywaniem alkoholu". Dr Coggan uważa, że badania opublikowane w dzienniku "Occupational Medicine" mogą rozwinąć nowe metody zapobiegania głównych chorób zwiększających ryzyko śmierci. Jego zdaniem "Praca jest idealnym środowiskiem, w którym należy ostrzegać przed uzależnieniem od alkoholu czy narkotyków, poprawiać bezpieczeństwo oraz produktywność pracowników, jak i pomagać im".
Bezpieczny seks to mniejsze ryzyko śmierci
Dr Olivia Carlton, przewodnicząca "Society of Occupational Medicine" twierdzi ponadto, że "Pomimo, że badania Coggana nie są oczywiste, to miejsce pracy jest dobre do edukowania ludzi w sprawie praktyk bezpiecznego seksu, jako części całego programu nastawionego na promocję zdrowia. (Badania [Coggana] umożliwiają nam wskazanie i wybranie najbardziej ryzykownych zawodów". Medical Research Council w Southampton wymienił zawody, w których przyczyną większości zgonów była jedna zmienna...z powodu pracy pod presją czasu? Czy jednak praca w biurze nie przyczynia się chociażby do zawału serca...
Czytaj też: Seks w pracy. Najczęściej uprawiają go pracownicy fabryk, barmani i przedstawiciele handlowi
