- Rolnictwo? W moim przypadku samo gospodarstwo nie wystarczy, żeby miał co włożyć do garnka. Żona nad wszystkim czuwa, ja dodatkowo pracuję - opowiada pan Stanisław, mieszkaniec gminy Rypin. Sprawdziliśmy statystyki dotyczące bezrobocia we wsiach powiatu rypińskiego. Tradycyjnie w najgorszej sytuacji są panie.
Zerknijmy do danych
Na początku tego roku w rypińskim pośredniaku odhaczyło się 3 848 mieszkańców powiatu, z których mieszkańcy terenów wiejskich stanowili aż 2 388 osób. Bezrobotnych pań na wsiach było wówczas 1 401.
Luty? W urzędzie pracy pojawiło się 2 402 mieszkańców wsi (w tym 1 391 kobiet). W marcu liczba zarejestrowanych zmniejszyła się natomiast do 2 333 osób, z których 1 352 stanowiły panie.
Wyraźną poprawę w okolicach Rypina widać było w kwietniu, gdy do urzędu zajrzało 2 179 bezrobotnych mieszkańców wsi. Kobiety? Było ich 1 278. O 153 osoby skurczyło się grono podopiecznych PUP-u w maju. Wówczas w urzędzie stawiło się 1 221 kobiet.
Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!
W czerwcu bezrobotni zamieszkali na wsi stanowili 1 965 osób spośród 3 126 mieszkańców powiatu. Lipiec? Urzędnicy odnotowali 1 897 mieszkańców wsi bez pracy (w tym 1 216 osób). Przejdźmy do zeszłego miesiąca. W sierpniu przyjechało do PUP-u 1 870 osób spod Rypina, z których 1 234 stanowiły panie.
Oferty są. Ale dla mężczyzn
Jakie więc propozycje ma pośredniak dla mieszkańców mniejszych miejscowości powiatu rypińskiego?
W Nadrożu (gmina Rogowo) szukają dziesięciu budowlańców i dwóch operatorów koparki. Osoba do sortowania drzewa jest potrzebna w Urszulewie. Gmina Rypin? W Rusinowie szansę na umowę ma specjalista ds. eksportu. W Okalewie (gmina Skrwilno) szukają dwóch robotników budowlanych. Zajrzyjmy do gminy Brzuze, stąd są oferty dla murarza i robotnika budowlanego (obydwie dotyczą Ostrowitego).
Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców