
Handel i sprzedaż
W małych sklepikach i galeriach handlowych często dochodziło do wymiany pracowników. Te osoby, które straciły źródło utrzymania w drugiej połowie marca oraz w kwietniu, teraz mogą znaleźć zatrudnienie u konkurencji.
W maju 37% ogłoszeń zamieszczonych na Pracuj.pl było skierowanych do osób szukających pracy w handlu i sprzedaży. (W marcu i kwietniu odsetek ten wynosił po 31%).
Tak duży przyrost można tłumaczyć otwarciem galerii handlowych, a także znoszeniem ograniczeń w sklepach wielkoformatowych.

E-commerce
Rośnie popularność zakupów w internecie. Wyszukiwania na hasło „zakupy online” w ostatnich tygodniach zwiększyły się o 30%, w porównaniu ze stanem w styczniu i lutym – zauważył Jacek Grzeszak, analityk z zespołu gospodarki cyfrowej PIE.
Zgodnie ze wszelką logiką zapotrzebowanie na specjalistów ds. e-commerce będzie rosnąć. Zakupy internetowe stwarzają nowe możliwości znalezienia pracy dodatkowej. Praca przez internet cieszy się przy tym dużym zainteresowaniem z uwagi na COVID-19.

Obsługa klienta
Co piąte ogłoszenie zamieszczone na Pracuj.pl w maju (18%) skierowane było do specjalistów ds. obsługi klienta. Po tym, jak działalność oddziałów stacjonarnych została ograniczona, stali się oni jeszcze bardziej potrzebni niż dotychczas.
Trzeba jednak brać poprawkę na to, że oferty dotyczące pracy na słuchawkach są charakterystyczne dla serwisu i nie odzwierciedlają w pełni sytuacji na rynku pracy.

Branża IT
Branżą, która w znacznie mniejszym stopniu odczuła negatywne konsekwencje pandemii, jest branża IT. Programiści nie tylko mogą pracować zdalnie, ale robili to już przed wybuchem epidemii koronawirusa.
Chociaż w drugiej połowie marca oraz w kwietniu pracodawcy odnosili się do nowych rekrutacji z dużą rezerwą, to w maju liczba ofert pracy na Pracuj.pl z obszaru nowych technologii stanowiła 12% wszystkich ogłoszeń.