Aby uzyskać urlop wychowawczy trzeba być zatrudnionym na umowę o pracę minimum sześć miesięcy. Okres ten oblicza się przez zsumowanie wszystkich okresów zatrudnienia. Nie ma przy tym znaczenia wymiar czasu pracy, długość przerw w zatrudnieniu i sposób ustania umowy o pracę.
Maksymalna długość urlopu wychowawczego wynosi trzy lata, które można wykorzystać do czwartego roku życia dziecka. Można go jednak dzielić na części, których nie może być więcej niż cztery.
U swojego lub innego pracodawcy
Pracownik może oczywiście w trakcie urlopu wychowawczego podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy. Wykonywanie pracy nie może jednak przyczynić się do zaprzestania sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w trakcie urlopu wychowawczego. Jeśli tak się stanie pracownik będzie musiał stawić się do pracy w terminie wyznaczonym przez pracodawcę. Jednak nie wcześniej niż przed upływem trzech dni od daty wezwania go do pracy przez pracodawcę i w terminie nie krótszym niż 30 dni od dnia powzięcia wiadomości przez pracodawcę o zaprzestaniu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
Można zrezygnować
Pracownik może też sam zrezygnować z urlopu wychowawczego. Jeżeli dzieje się to za zgodą pracodawcy - może to nastąpić w każdym czasie. W innym przypadku pracownik powinien powiadomić pradcodawcę o terminie zamierzonego powrotu do pracy - najpóźniej na 30 dni przed tym terminem.
Po rezygnacji z dalszej części urlopu wychowawczego pracodawca jest w pierwszej kolejności zobowiązany dopuścić pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku. Jeśli jednak nie ma możliwości zatrudnienia go na dotychczasowym stanowisku, powinien zapewnić pracownikowi stanowisko równorzędne z zajmowanym przed urlopem. Musi jednak powierzyć podwładnemu pracę na stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym.
Ponadto z chwilą powrotu do pracy po urlopie wychowawczym, pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie co najmniej równe temu, jakie otrzymywał przed urlopem.