
Zadbanie o optymalną temperaturę
Jakie jeszcze obowiązki spoczywają na pracodawcy w czasie upałów? Czytaj dalej - przejdź strzałką lub kliknij następne.

Praca podczas upałów może stanowić zagrożenie dla zdrowia, jeżeli nie zadbamy odpowiednio o swoje bezpieczeństwo. Dział dziesiąty Kodeksu pracy jest poświęcony bezpieczeństwu i higienie pracy, mówi m.in. o obowiązkach pracodawcy i prawach pracownika w różnych warunkach pracy, w tym zagrażających zdrowiu.

Wentylacja i klimatyzacja pomieszczeń
Stosowanie takich rozwiązań jak klimatyzacja i wentylacja pomieszczeń zwalnia pracodawcę z obowiązku zapewnienia napojów pracownikom wykonującym pracę w pomieszczeniach zamkniętych, o ile temperatura w takich pomieszczeniach nie przekracza 28 stopni Celsjusza.
-----
Prawo nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia w pomieszczeniach odpowiedniej temperatury, wymiany powietrza oraz zabezpieczenia przed wilgocią czy też niekorzystnymi warunkami cieplnymi i nasłonecznieniem, ale nie określa maksymalnej temperatury powietrza, w jakiej praca może być wykonywana w pomieszczeniach. Taki zapis nie znajduje się w Kodeksie pracy. Zakłada on jednak, że temperatura pomieszczeń nie powinna przekraczać 30 stopni w przypadku osób młodych lub kobiet w ciąży.

Dostarczanie napoi pracownikom
Kiedy temperatura w pomieszczeniu jest wyższa niż 28 stopni Celsjusza, pracodawca musi zapewnić pracownikom napoje. W takiej sytuacji nie ma znaczenia to, czy stanowisko pracy jest wyposażone w klimatyzację, czy też nie. Pracownicy, którzy wykonują pracę na otwartej przestrzeni mają prawo trzymać od pracodawcy napoje, gdy temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza.