- Od dawna czekałem aż otworzą dla nas rynek pracy. Dobrze płacą! - mówi Urbański. Znalazł niemieckiego pracodawcę dzięki znajomym. - Pytał mnie między innymi czy mówię po niemiecku, a ja znam nie tylko niemiecki, ale także angielski - opowiada. - Będę zarabiał 8-10 euro netto na godzinę, mogę też liczyć na zakwaterowanie. A koszty utrzymania? Jedzenie w Niemczech jest tańsze niż w Polsce.
Bydgoszczanin przyznaje, że wielu jego znajomych również szykuje się do wyjazdu. - Wierzą, że tam w końcu wyjdą na prostą - dodaje.
Czytaj też: Praca za granicą. Niemcy otwierają w maju rynek pracy sezonowej dla Polaków
Praca w Niemczech już od maja, a ile euro za godzinę?
Ofert zatrudnienia u naszych zachodnich sąsiadów przybywa z każdym dniem. Im bliżej będzie 1 maja ich liczba jeszcze wzrośnie.
- Otwarcie niemieckiego rynku pracy dla Polaków to na pewno duża szansa dla osób, które znają język. Takie wymagania stawia większość tamtejszych pracodawców. Pozostałym o posadę może być, niestety, trudniej, co oczywiście nie znaczy, że im się nie uda - komentuje Anna Krakowska, konsultantka do spraw współpracy z zagranicą w Agencji Pracy GP People w Toruniu. - Niemcy przeważnie oferują Polakom także zakwaterowanie, ale wymagają opłacania rachunków za prąd czy gaz.
Czytaj też: Praca za granicą, m.in. w Niemczech. Uważaj na oszustów!
I tak np. w toruńskiej agencji proponują pracę dla elektryków, dostaną 10 euro netto na godzinę. Poszukiwani są też fachowcy w w budowlance (10-12 euro brutto na godzinę) oraz pracownicy gastronomii - kucharze, kelnerzy i barmani (ok. 1000 euro netto miesięcznie plus napiwki). Więcej zarobią inżynierowie i informatycy (2-2,5 tys. euro brutto miesięcznie).
Do pracy w Niemczech przez agencję lub urząd pracy
Z każdym dniem coraz więcej mieszkańców interesuje się również etatami za Odrą za pośrednictwem agencji Leader Service w Bydgoszczy.
- Także u nas wciąż przybywa ofert pracy w Niemczech - zachęca Małgorzata Szczygieł z działu obsługi klienta tej firmy. - Szansę na posadę mają między innymi opiekunki osób starszych, mogą liczyć na 900 -1200 euro netto miesięcznie. Mamy także oferty dla pakowaczy, choćby obuwia, za 12-13 euro brutto na godzinę.
Więcej na ten temat przeczytacie w dzisiejszym wydaniu "Pomorskiej" oraz w specjalnym papierowym dodatku, który ukaże się 19 kwietnia.
