Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca w wojsku - rekrutacja. Wprowadzono sporo zmian. Co ze szkoleniem?

cc za wszwbydgoszcz.wp.mil.pl
Szkolenie podstawowe będzie trwało tylko 30 dni, a nie - jak do tej pory - 90.
Szkolenie podstawowe będzie trwało tylko 30 dni, a nie - jak do tej pory - 90. Tomasz Czachorowski
Wojsko skraca czas przyjmowania kandydatów na żołnierzy o 140 dni! Teraz aplikować do armii będzie można przez internet.

Najważniejsze zmiany w sposobie rekrutacji do wojska zaczęły już obowiązywać. Od teraz przyszły żołnierz będzie mógł zacaąć swoją drogę do wymarzonej służby od wizyty na nowym portalu rekrutacyjnym www.zostanzolnierzem.pl.

- Oprócz tradycyjnego składania wniosków do Wojskowych Komend Uzupełnień, uruchamiamy rekrutację w formie elektronicznej za pośrednictwem Portalu Rekrutacyjnego do Wojska Polskiego. Będzie to kolejna, obok ePUAP, elektroniczna forma aplikowania do wojska - informuje Wojewódzki Sztab Wojskowy w Bydgoszczy. - Kandydat do służby wojskowej, który nigdy nie był w wojsku, maksymalnie w 14 dni od złożenia wniosku elektronicznego na portalu zostanzolnierzem.pl otrzyma informację, kiedy i w którym Wojskowym Centrum Rekrutacji ma się stawić, aby dopełnić formalności i przejść wymagane badania.

We wrześniu ruszą również Wojskowe Centra Rekrutacji, czyli miejsca, w których w maksymalnie 1 dzień - jak zapewniają służby prasowego wojska - kandydat do wojska (do korpusu szeregowych zawodowych lub terytorialnej służby wojskowej) odbędzie rozmowę kwalifikacyjną, rozmowę z psychologiem oraz będzie zbadany przez komisję lekarską.

Wojskowe Centra Rekrutacji, powoływane będą na terenie kraju, w miejscach gdzie występuje duże zainteresowanie służbą wojskową. Do tej pory kandydaci na żołnierzy musieli przechodzić każdy z etapów rekrutacji osobno, niekiedy w innych miejscach i różnych terminach. W przypadku pozytywnej opinii specjalistów z Wojskowego Centrum Rekrutacji kandydat na żołnierza, tego samego dnia, otrzyma kartę powołania na szkolenie podstawowe (tzw. służbę przygotowawczą).

Szkolenie podstawowe, jak czytamy na stronie wszwbydgoszcz.wp.mil.pl, będzie trwało tylko 30 dni, a nie - jak do tej pory - 90.

"Skracamy szkolenie podstawowe tzw. służbę przygotowawczą zachowując jednocześnie najważniejsze elementy programu szkolenia, dla osób, które nigdy nie służyły w wojsku i nie składały przysięgi wojskowej. Reforma zakłada również zwiększenie ich częstotliwości, tak aby skrócić okres oczekiwania chętnych. Dotychczas szkolenia odbywały się w trzech turnusach na rok. Teraz będzie ich więcej. Po pozytywnym zakończeniu szkolenia podstawowego i złożeniu przysięgi wojskowej – kandydat, już jako żołnierz, zostanie przeniesiony do rezerwy. Następnie zapoznany zostanie z wolnymi stanowiskami w wybranych jednostkach – w zależności, w której części kraju chciałby służyć jako żołnierz: zawodowy bądź terytorialnej służby wojskowej. Dodatkowo dowódcy będą mogli typować odpowiednich kandydatów na stanowiska do swoich jednostek już na etapie szkolenia.

Do tej pory wszystkie formalności związane z rekrutacją do wojska, w tym szkolenie przygotowawcze, trwało średnio 190 dni. Nowe rozwiązania skracają ten okres do maksymalnie 50 dni."

Ile zarabia żołnierz? Zapraszamy do naszej informacji na ten temat na https://pomorska.pl/zarobki-w-wojsku-2020-tyle-zarabiaja-zolnierze-od-szeregowego-do-generala-stawki/ga/c3-14890829/zd/42748067

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska