Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca z domu podczas ataku koronawirusa. Są plusy, ale też zagrożenia

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay.com
W przyjętej przez rząd i podpisanej przez prezydenta specustawie znalazło się kilka zapisów ważnych dla przedsiębiorców i pracowników. Jednym z nich jest możliwość polecenia pracownikowi wykonania tzw. pracy zdalnej. Coraz więcej firm w ostatnich dniach decyduje się na to.

Na razie trudno oszacować ile firm się na to ostatecznie zdecyduje, ale ok. 2,5 mln Polaków jest zatrudnionych w branżach, które mają taką możliwość.

Ustawa nie wskazuje formy polecenia pracy zdalnej i nie określa maksymalnego okresu wykonywania pracy w tej formie. Jak tłumaczy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, decyzja należy do pracodawcy – może to być czas oznaczony, ale uzasadniony przeciwdziałaniem koronawirusowi. Art. 3 ustawy utraci moc po 180 dniach od dnia wejścia w życie ustawy, więc czas, na jaki szef może polecić wykonywanie pracy zdalnej, nie może wykraczać poza ten okres.

Czy pracownicy mogą zakwestionować polecenie dot. pracy zdalnej? Obowiązkiem pracownika jest stosować się do poleceń przełożonych, które dot. pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z prawem lub umową. Dotyczy to też pracy zdalnej. A odmowa wykonania polecenia, może skutkować nałożeniem na pracownika kary porządkowej. Pracodawca może stosować karę upomnienia lub nagany za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku pracy, jak też przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Informatycy mają ręce pełne roboty

Według raportu World Economic Forum cyberataki to jedno z pięciu największych zagrożeń w 2020 r. Dotyczy ono też firm - wg badań aż 44 proc. firm ponosi z tego powodu straty finansowe. W Polsce w ubiegłym roku tylko 35 proc. podmiotów komercyjnych posiadało strategię ochrony przed cyberzagrożeniami. Kwestie te nabierają znaczenia teraz, gdy duża część kadry, z obawy o zdrowie, pracuje z domu – zaznaczają eksperci Konica Minolta.

Jak podaje CERT największym spośród cyberzagrożeń dla polskich firm jest ransomware – złośliwe oprogramowanie blokujące dostęp do systemu komputerowego lub szyfrujące zapisane w nim dane, a następnie żądające okupu za ich przywrócenie. Może to na długo sparaliżować działalność przedsiębiorstwa.

Każde przedsiębiorstwo powinno umożliwiać pracownikom bezpieczne łączenie się z systemami i zasobami firmy przez sieć VPN oraz kontrolować udostępniane zasoby. Kluczowym elementem ochrony jest ocena ryzyka i jego minimalizowanie. Ważna jest też edukacja kadry w zakresie środków ostrożności i podejrzanych działań (np. e-maili).

– W związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa i zaleceniami rządowymi wiele osób przechodzi na pracę zdalną. Dla firm ważna staje się kwestia cyberbezpieczeństwa – zasoby muszą być dostępne dla pracujących z domu, ale jednocześnie dobrze chronione. Ryzyko wzrasta, gdy brakuje zabezpieczeń, ale też gdy te istniejące są niedopasowane. Dlatego ważne jest wprowadzenie rozwiązań dostosowanych do zasobów i możliwości firmy. Nie muszą one dużo kosztować, nie wymagają też całego sztabu pracowników IT - przekonuje Mateusz Macierzyński z Konica Minolta.

Pracując zdalnie, pamiętaj

Zdaniem ekspertów Antal ważne są wtedy: dobrze zaplanowana praca (rozpisana na etapy) i regularne przerwy. Warto rozprostować się, umyć naczynia czy wstawić pralkę.

- Należy pamiętać, że zbyt długa izolacja i praca bez odpoczynku jest pewnym sposobem na szybkie wypalenie zawodowe – przestrzega Karolina Woldańska z firmy Antal.

Z drugiej strony jednak zbyt luźna domowa atmosfera może łatwo rozkojarzyć, dlatego tak ważne jest posiadanie wydzielonego stanowiska pracy. Przygotujmy potrzebne urządzenia i narzędzia. Wyeliminujmy z otoczenia elementy, które będą nas rozpraszały.

Regularnie prowadźmy kalendarz. Pozwoli to, w przypadku niespodziewanych zadań, łatwiej wygospodarować na nie czas.

Praca zdalna staje się łatwiejsza, jeżeli używamy odpowiednich narzędzi. Takie umożliwiające współpracę z innymi na odległość i te, które usprawniają samodzielną organizację pracy. Jak przekonują eksperci Antal, sprawną pracę zespołową ułatwią np. Slack (alternatywa dla skrzynki pocztowej), Microsoft Teams, Skype. Można też „zaprzyjaźniać” się z Todoist, Trello czy Asana.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska