https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pracodawcy nie ufają zatrudnionym wykonującym swoje obowiązki zdalnie

Maciej Badowski
Opracowanie:
Wideo
od 7 lat
Praca zdana stała się standardem. Jednak jak się okazuje, niemal 4 na 10 pracodawców uważa, że podczas pracy zdalnej obowiązki służbowe nie są wykonywane równie efektywnie i sumiennie jak w biurze. Z drugiej strony, 35 proc. pracodawców deklaruje pełne zaufanie do zaangażowania swoich pracowników podczas pracy zdalnej.

Ograniczona wiara w zaangażowanie w pracę podczas home office jest jednym z najczęstszych powodów, dla których część firm nie wprowadzi elastycznego modelu pracy po ustaniu pandemii. Zaledwie 19 proc. przyznało, że podczas pandemii i konieczności funkcjonowania w modelu zdalnym zauważyło spadek efektywności pracy- wynika z badania przeprowadzone na zlecenie Ricoh.

Jednocześnie ponad połowa (57 proc.) uznaje, że wprowadzanie nowych technologii, które pozwolą na efektywną pracę zdalną, będzie miało duże znaczenie dla budowania pozytywnego wizerunku pracodawcy, a tym samym zatrzymania czołowych pracowników i przyciągnięcia najlepszych specjalistów na rynku.

– W takiej sytuacji trudno jest reklamować zawyżoną cenę, ponieważ „zjedliśmy” nasz dowód. Aby ustrzec się podobnych doświadczeń, przed zjedzeniem posiłku zażądajmy podania jego wagi i ceny. Jeśli mamy wątpliwości, poprośmy o zważenie posiłku w naszej obecności. Próby oszustwa „na wadze” to wykroczenie i można zgłaszać ten fakt na policję. Dodatkowo o sprawie warto powiadomić Inspekcję Handlową – mówi Małgorzata Miś, prezes Stowarzyszenia AQUILA

Sprawdź jak nieuczciwi sprzedawcy oszukują w lokalach gastro...

Jak się okazuje, dla wielu pracowników całkowity powrót do pracy stacjonarnej jest problematyczny. 42 proc. pracodawców przyznało, że członkowie ich zespołów obawiają się powrotu do biura i przebywania w dużych skupiskach ludzi.

- Firmy muszą zaakceptować nowe potrzeby pracowników i przygotować się do nowego stylu pracy. Hybrydowy model nie może być utożsamiany z pracą w trybie zdalnym, a firmy, ze względu na komfort swoich pracowników, nie powinny się na niego zamykać- komentuje David Mills, Ricoh Europe. - Biura pozostaną nadal ważnym elementem środowiska pracy- dodaje.

Firmy zweryfikują szczepienia pracowników

Szykują się zmiany w przepisach dotyczących prawa pracodawcy do informacji o szczepieniu pracowników na koronawirusa. Nowa ustawa ma pozwolić przedsiębiorcom na taką weryfikację. Co więcej, osoby ubiegające się o zatrudnienie w firmie również będą musiały podzielić się informacją o szczepieniu, jeśli potencjalny przyszły pracodawca sobie tego zażyczy. Przepis ten będzie dotyczył również osób korzystających z usług firm.

„W celu weryfikacji statusu zdrowotnego będzie możliwość stosowania aplikacji mobilnej udostępnionej przez Centrum e-Zdrowia lub wykorzystywania zaświadczeń, na których umieszczony będzie wizerunek twarzy posiadacza zaświadczenia. Będą one mogły być wydawane przez osoby wykonujące zawód medyczny. Fotografie będą pochodzić z Rejestru Dowodów Osobistych oraz ewidencji wydanych i unieważnionych dokumentów paszportowych” – podkreślają autorzy projektu, cytowani przez Prawo.pl.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska