O wymalowanie pasów walczą pracownicy Chłodni oraz mieszkańcy okolicy z os. Lotnisko. - Natężenie ruchu po remoncie ulicy Kustronia jest spore. Wielu kierowców jeździ z nadmierną prędkością. Tymczasem my chcemy dojść do pracy bezpiecznie - podkreśla Justyna Zasidko, jedna z inicjatorek apelu pracująca w Chłodni.
Wtóruje Krzysztof Warzecha, prezes spółki Chłodnia Grudziądz: - Dla mnie bezpieczeństwo moich pracowników jest najważniejsze. Jesteśmy zakładem pracy chronionej, a co za tym idzie mamy też niepełnosprawną załogę. Niektórzy mają problemy ze sprawnym poruszaniem się i ciężko im przechodzić pomiędzy samochodami przez jezdnię, gdzie nie ma pasów jednocześnie uważając by nie zostać potrąconym. I dodaje: - O nieszczęśliwy wypadek tutaj naprawdę nie jest trudno.
Przechodzą „na szago”. Ryzykują, bo nie ma „zebry”
W petycji do Zarządu Dróg Miejskich, która powstała latem ub. roku czytamy m.in. : „ (...) Brak pasów uniemożliwia bezpieczne przechodzenie przez ulicę. Piesi muszą długo oczekiwać na uprzejmość kierowców. Zwracamy uwagę na to, że jedyne przejście na tej ulicy jest zlokalizowane na jej początku w okolicy ronda im. Balcera. Piesi, którzy nie przejdą w tym miejscu na drugą stronę, w dalszej części ulicy przekraczają ją ryzykownie i niezgodnie z przepisami” (...).
ZOBACZ TEŻ: Trwa remont ulicy Ikara w Grudziądzu [zdjęcia]
Mateusz Budka, pracownik Chłodni i jednocześnie mieszkaniec os. Lotnisko pozyskał opinię Stowarzyszenia „Bezpieczny Rejon Grudziądzki”, które także zauważa zasadność powstania w tym miejscu oznaczonego przejścia dla pieszych. Argumentuje, że w pobliżu zakładu pracy jakim jest Chłodnia Grudziądz nie ma bezpiecznego przejścia i zaleca namalowanie poziomego oznaczenia jak i ustawienia pionowego znaku.
Inicjatorzy akcji, zdecydowali się prosić o interwencję media i radnego ze swojego osiedla, Łukasza Kowarowskiego, gdyż urzędnicy z ZDM wielokrotnie uznali ich prośbę o bezzasadną. - Jesteśmy już bezsilni. Czas biegnie, a problem nie zniknął. Za chwilę rozpocznie się sezon wiosenno - letni i działkowcy będą też przechodzić przez ten trakt - zauważa Justyna Zasidko.
Drogowcy: - Będzie przejście. Pracujemy nad dokumentacją
Z informacji jaką przekazali pracownicy Zarządu Dróg Miejskich wynika, że po ponownym przeanalizowaniu dokumentacji w tej sprawie podjęto decyzję o wyznaczeniu dodatkowego przejścia dla pieszych we wskazanej lokalizacji. Trwają już prace polegające na opracowaniu projektu związanego z potrzebą zmian docelowej organizacji ruchu dla ul. Kustronia.
CZYTAJ TEŻ: Remont ulicy Sienkiewicza w Grudziądzu? Władze zwlekają z decyzją. A... autobusy hybrydowe już się produkują
Opracowanie i zatwierdzenie dokumentacji przewidziane jest na 30 marca. Sama realizacja prac, ze względu na zapewnienie odpowiednich warunków atmosferycznych dla wykonania oznakowania poziomego przewidziana jest najpóźniej do 10 maja.
WIDEO. Pracownicy Chłodni o potrzebnej "zebrze" przy Kustronia