Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownik na przymusowej kwarantannie. Co z jego pensją? Sprawdziliśmy!

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Pracownik na przymusowej kwarantannie. Co z jego pensją?
Pracownik na przymusowej kwarantannie. Co z jego pensją? Krzysztof Łokaj
Pracownik, który będzie poddany kwarantannie, musi o tym fakcie powiadomić swojego pracodawcę. Za okres kwarantanny zatrudniony otrzyma 80 proc. wynagrodzenia.

Napisał do nas Czytelnik: "Liczę, że Państwo pomożecie mi uzyskać mi informacje na temat procedury informowania pracodawców o potrzebie odbywania kwarantanny administracyjnej narzuconej odgórnie dla wszystkich powracających do Polski po 15 marca. Ani na granicy, ani w social mediach, nie mogę uzyskać informacji: w jaki sposób pracodawca jest informowany o kwarantannie pracownika i czy w ogóle jest informowany? Jakie wynagrodzenie otrzyma pracownik za okres odbywania kwarantanny? Czy o potrzebie odbywania kwarantanny pracownik musi powiadomić jakieś służby? Proszę o pomoc".

Waldemar Adametz, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Bydgoszczy, informuje, że rozporządzenie Ministra Zdrowia z 13 marca 2020 roku w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego wprowadziło z dniem 15 marca 2020 roku obowiązkową kwarantannę. Tak więc osoba przekraczająca granicę państwową, w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązana przekazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej informację o adresie pod którym będzie odbywać obowiązkową kwarantannę. Potrwa ona 14 dni licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy. Wspomniane wyżej informacje Straż Graniczna udostępnia Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Zapewnią pracownikowi środki do życia
Pracownik poddawany kwarantannie nie zostanie bez środków do życia. Przepisy mówią, że ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, przysługuje zasiłek chorobowy. - Na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby traktuje się niemożność wykonywania pracy w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. I za taką należy uznać okres kwarantanny - zaznacza Waldemar Adametz.

Koronawirus w kujawsko-pomorskiem - raport na żywo

Jak dodaje, za czas trwania kwarantanny lub izolacji przysługuje wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy lub zasiłek opiekuńczy w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe. W przypadku pracownika jest to 80 proc. wynagrodzenia z okresu 12 miesięcy.

Pracownikom przebywającym na kwarantannie na razie Inspekcja Sanitarna nie wydaje żadnej decyzji. - Z nieoficjalnych informacji wynika, że trwają prace nad określeniem dokumentu, który będzie w takich przypadkach potwierdzał kwarantannę - dopowiada Waldemar Adametz.

Śledź na bieżąco sytuację w kraju

Trzeba szybko powiadomić o nieobecności w pracy
Pracownik, który jest poddawany kwarantannie, ma obowiązek powiadomić swojego pracodawcę o tym fakcie. Przepisy mówią o tym, że pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, jeżeli przyczyna tej nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia. Pracownik musi powiadomić szefa nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności w pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska