Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownik na zwolnieniu lekarskim będzie miał krótszy urlop wypoczynkowy? Firmy są za!

EWA BRZOZOWSKA-KOWALKA, Fot. Archiuwm [email protected] tel. 52 32 63 161
Pracwonik na zwolnieniu lekarskim? To nieprawda, że pracodawcy ponoszą wtedy dodatkowe koszty - twierdzi  Radzikowski
Pracwonik na zwolnieniu lekarskim? To nieprawda, że pracodawcy ponoszą wtedy dodatkowe koszty - twierdzi Radzikowski
Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim będzie musiał ponieść karę? Unia chce skrócić mu urlop wypoczynkowy.

Jak podała "Rzeczpospolita", pracownik na zwolnieniu lekarskim i młode matki mogą stracić po powrocie do pracy część wolnego. Przewidują to rozesłane do związków zawodowych i pracodawców w całej Unii Europejskiej założenia do dyrektywy o czasie pracy. Ostateczne propozycje zmian Komisja Europejska ma przygotować jeszcze przed wakacjami.

Czytaj też: ZUS walczy z lewymi zwolnieniami lekarskimi!

Mirosław Ślachciak: prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Pracodawców i Przedsiębiorców:

- Zgadzam się z pomysłem skrócenia urlopów wypoczynkowych dla osób wracających po długich zwolnieniach lekarskich oraz dla matek, które przebywały na urlopie macierzyńskim. Jednak uważam, że są to pomysły jednostkowe.

Moim zdaniem konieczna byłaby zmiana całego kodeksu pracy. Pomysł UE to jeden z problemów, które należałoby rozwiązać w najbliższym czasie. Oczywiście, jeśli proponowane zmiany wejdą w życie z pewnością pracodawcy się ucieszą z takiego rozwiązania. Przecież z punktu widzenia pracodawcy powracający z długoterminowych zwolnień lekarskich, a także młode matki, które przebywają na urlopach macierzyńskich i wychowawczych to spory problem. Jednak dopóki obowiązują przepisy, które pozwalają na korzystanie z urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze po powrocie z długiego chorobowego i po urodzeniu dziecka, to my jako pracodawcy musimy te przepisy akceptować, bo takie jest prawo.

__

Pracownik na zwolnieniu lekarskim nie odpocznie?

Gdyby nowe przepisy weszły w życie, wówczas pracownicy korzystający z długotrwałych zwolnień lekarskich straciliby prawo do urlopu wypoczynkowego. Także panie, które są w ciąży i przed porodem przebywają na zwolnieniu, a potem idą na urlop macierzyński, zostałyby pozbawione prawa do wykorzystania urlopu wypoczynkowego w pełnej wysokości.

Pomysł UE bardzo podoba się przedsiębiorcom.  - Zwolnienie lekarskie może trwać pół roku, a nawet więcej jeśli doliczymy do niego świadczenie rehabilitacyjne. A kobiety w ciąży, które przed porodem idą na długie chorobowe, a czasami po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego idą na kolejne zwolnienie lekarskie, to jest dopiero problem - mówi pan Maciej, przedsiębiorca z Bydgoszczy (nazwisko do wiadomości redakcji). - Już podczas kilkudniowej nieobecności pracownika trzeba inaczej organizować pracę, a co dopiero, gdy nie ma go prawie rok - dodaje pan Maciej.

Zdaniem UE najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie limitu urlopu, z którym pracownik rozpoczynałby rok kalendarzowy.

- Jak można sądzić, że kobieta wracająca do pracy po urlopie macierzyńskim jest wypoczęta? - dziwi się Anna Krzyżanowska, młoda mama z Grudziądza. - Moje dziecko ma roczek i wróciłam do pracy bardziej zmęczona niż przed porodem - dodaje Anna Krzyżanowska.

Warto wiedzieć, że obecnie kodeks pracy w art. 155 (2) przewiduje pewne ograniczenia w nabywaniu prawa urlopu po dłuższej nieobecności pracownika w pracy. Zgodnie z tym przepisem osoba wracająca do pracy np. po trwającym co najmniej miesiąc urlopie bezpłatnym czy wychowawczym lub po okresie odbywania zasadniczej służby wojskowej nabywa prawo do proporcjonalnego urlopu wypoczynkowego.

Czytaj też: Otrzymujesz wypowiedzenie z pracy, wręczasz zwolnienie lekarskie! Czy to pomoże?

Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący OPZZ- Taka zmiana ma na celu zwiększenie zysków przedsiębiorców. To nie jest prawda, że pracodawcy ponoszą dodatkowe koszty, gdy pracownik przebywa na długim zwolnieniu lekarskim. Za takie osoby wypłacane jest przecież wynagrodzenie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wobec tego, jeżeli szef musi kogoś zatrudnić w miejsce chorego pracownika, to nie ponosi żadnych kosztów.Ponadto dziwię się opinii pracodawców, że „pracownik na zwolnieniu lekarskim wypoczywa”. Jak można tak sądzić? Przecież to jest okres na powrót do zdrowia. I po to jest chorobowe, żeby pracownik mógł nabrać sił do pracy. Moim zdaniem pomysł skrócenia urlopów wypoczynkowych dla długotrwale chorujących i młodych matek to zwykła pazerność pracodawców. OPZZ z pewnością będzie się sprzeciwiać wszystkimi sposobami wprowadzeniu takich zmian do prawa pracy. To byłby absurd, gdyby takie przepisy weszły w życie. Nie można karać pracownika skróceniem urlopu za to, że przytrafiła mu się choroba. To jest nie w porządku.

Czytaj też: Zwolnienie lekarskie, czyli ostatnio bardzo modny sposób na bezrobocie w naszym regionie 

 

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska